Myśląc o wyjeździe w góry widzimy zwykle w myślach podchodzącego po stromiźnie lub odpoczywającego na szczycie wędrowca. I oczywiście większość osób po to właśnie jedzie na południe Polski. Wycieczki w góry, dłuższe i krótsze wędrówki, to najprostszy i najpopularniejszy sposób na spędzanie czasu. Pozwala on też podziwiać wspaniałe widoki oraz obcować z przyrodą. Ale góry są nie tylko dla zapalonych piechurów. Także osoby, które wolą spokojne spacery, inne formy aktywności, a także zwiedzanie i poznawanie lokalnej kultury znajdą tu dla siebie bogactwo atrakcji i propozycji.
Aktywność to nie tylko wycieczki piesze
Wędrówki górskie to sposób spędzania czasu, który z Beskidami, Tatrami czy Pieninami kojarzy się wprost automatycznie. Ale przecież nie każdy musi lubić spędzać całe dnie na szlaku. Góry to także miejsce dla osób lubiących spokojniejsze i mniej męczące spacery. 2-3 godzinny spacer w górskiej dolinie może być dla wielu równie atrakcyjny, co zdobycie najwyższego szczytu w okolicy i całodzienna wędrówka.
Są też tacy, którzy nad chodzenie przedkładają rower. I tu też dobra wiadomość. Wyjazd w góry to doskonała możliwość na rozwijanie swojej pasji. Nie trzeba być od razu górskim wymiataczem tras MTB. W górach także czekają trasy prowadzące po drogach i dolinami, jak na przykład Velo Dunajec wchodzący w skład systemu tras rowerowych Velo Małopolska albo doliny Beskidu Niskiego z utwardzonymi drogami, które idealnie nadają się do pokonywania kilometrów na dwóch kołach.
A co z miłośnikami wody? Oni też nie mają na co narzekać w górach. Spływy kajakowe górskimi rzekami- Dunajcem, Popradem czy Sanem to wspaniała przygoda. Na zaporowych jeziorach np. w Solinie, Niedzicy czy Klimkówce można żeglować lub wypożyczyć łódki i rowery wodne. Wiele miejscowości wypoczynkowych, jak np. Muszyna, Rymanów- Zdrój zainwestowały w kompleksy basenów pod gołym niebem. Można też wybrać hotel z basenem w górach [https://www.pensjonatklimek.pl/aquapark-beskidy] i uniezależnić swoje plany od kaprysów pogody.
Przyroda i kultura czyli poznawanie gór
Dla wielu osób wyjazd na wakacje musi się wiązać z odwiedzaniem interesujących miejsc. Mogą być to zabytki lub atrakcje przyrodnicze. Góry mają w tym względzie mnóstwo do zaoferowania. Drewniane kościoły i cerkwie, urokliwe miasteczka z niską zabudową, wznoszące się na wzgórzach zamki, a także stara wiejska zabudowa i zaskakujące muzea to tylko niektóre z nich. Atrakcje Muszyny, Krynicy, Sanoka, Żywca czy Wisły zadowolą nawet najbardziej wybrednych. Na przykład taka niewielka, leżąca pod zboczami Jaworzyny Krynickiej Muszyna, może pochwalić się ruinami zamku, ogrodami sensorycznymi, jeziorkiem osuwiskowym Czarna Młaka, warownym kościołem, niewielkim ale prężnym muzeum oraz przyrodniczym fenomenem czyli mofetą, gdzie gaz wydobywa się w dni potoku tworząc bulgoczącą topiel.
Góry to także autentyczna, wciąż kultywowana kultura ludowa i różne jej przejawy. Obok strojów, które są chętnie noszone podczas różnych uroczystości, dawnego budownictwa wciąż żywe są tu dawne tradycje i zwyczaje. Turyści mogą łatwo znaleźć miejsca, gdzie na żywo grają góralskie kapele, a lokalne restauracje, jak Strakija [https://www.pensjonatklimek.pl/smaki/restauracja-strakija] w Muszynie serwują przysmaki pochodzące z kuchni regionalnej, w tym góralskiej, łemkowskiej czy słowackiej.