Wiadomości z Piekar Śląskich

Wynajem długoterminowy - wady i zalety

  • Dodano: 2019-10-25 17:45

Wynajem długoterminowy staje się ostatnio coraz bardziej popularny w Polsce. Jest to wygodna alternatywa dla klasycznego leasingu. Jest on chętnie wybieraną formą finansowania samochodu nie tylko przez przedsiębiorców ale również przez osoby fizyczne. Co jednak przyciąga tylu nowych klientów?

Czym jest wynajem długoterminowy?

Polega on na udostępnieniu samochodu klientowi przez firmę wynajmującą na czas określony w umowie. Zwykle jest to okres od 2 do 5 lat. Wysokość opłat za wynajem jest zależna od marki, modelu, rocznika i przebiegu danego auta. Cechą charakterystyczną wynajmu długoterminowego jest ustalenie z góry maksymalnego rocznego przebiegu samochodu.

Jakie są zalety wynajmu długoterminowego?

Wynajem długoterminowy niesie ze sobą wiele korzyści dla użytkowników pojazdów. Najważniejsze z nich to:

  • Mniej zobowiązań – firma wynajmująca pojazd, w całości lub częściowo, przejmuje na siebie czynności serwisowe i naprawcze, a także związane z zakupem ubezpieczenia oraz rejestracją pojazdu.
  • Brak opłaty wstępnej – w przeciwieństwie do klasycznego leasingu klient nie musi dokonywać wstępnej opłaty, aby wynająć auto. Opłaty zaczynają się przy pierwszej racie.
  • Możliwość wykupienia lub zmiany pojazdu – gdy okres ważności umowy dobiegnie końca, klient ma możliwość wykupienia pojazdu. Nie musi jednak tego robić. Może też odnowić umowę i wymienić pojazd na nowy.
  • Stałe opłaty – wysokość miesięcznej raty jest ustalana raz i nigdy się nie zmienia.
  • Duża oferta marek i modeli – dzięki rosnącej popularności firmy oferujące wynajem długoterminowy stale powiększają gamę samochodów do wypożyczenia.

Wady wynajmu długoterminowego

Wynajem długoterminowy przyciąga do siebie wiele użytkowników swoimi zaletami. Niestety nie oznacza to, że nie posiada on pewnych wad. Są nimi:

  • Limit kilometrów – jest on ustalany z góry, a im wyższy, tym wyższa będzie rata za wynajem. Ponadto przekroczenie limitu kilometrów wiąże się z dodatkowymi kosztami.
  • Brak zniżek OC/AC – przez cały okres trwania umowy właścicielem wynajmowanego pojazdu pozostaje firma wynajmująca. Oznacza to, że właścicielem polisy również jest ta firma. Z tego powodu klient nie otrzyma od ubezpieczyciela zniżki za bezszkodową jazdę. Ponadto może on utracić wcześniej wypracowane zniżki.
  • Serwis w ASO – serwis i naprawa wynajmowanego auta może się odbywać wyłącznie w autoryzowanym serwisie. Ceny usług w takim serwisie są nieco wyższe niż w nieautoryzowanym serwisie. Gdy zdecydujemy się na wykup pojazdu, wpłynie to na wysokość ceny wykupu.

Czy warto skorzystać z wynajmu długoterminowego?

Wynajem długoterminowy istnieje w Polsce od stosunkowo niedawna i staje się pomału alternatywą dla klasycznego leasingu finansowego. Jest on wygodną opcją zarówno dla dużych przedsiębiorców zarządzających ogromną flotą pojazdów służbowych, jak i dla dla firm jednoosobowych. Staje się również korzystny dla osób fizycznych, nieposiadających firmy.

Wynajem długoterminowy oferuje wyższą cenę wykupu pojazdu względem leasingu, kosztem niższych kosztów użytkowania. Daje możliwość użytkowania pojazdu z minimalnym wkładem własnym. Nie musimy martwić się o serwisowanie oraz naprawy. Należy jednak pamiętać, że nie w każdej sytuacji może się opłacać. Dlatego należy przeanalizować dokładnie zalety, wady i koszta, zanim podpiszemy umowę.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.