Wiadomości z Piekar Śląskich

Zmiana planu zagospodarowania przestrzennego a odszkodowanie

  • Dodano: 2021-04-07 09:30, aktualizacja: 2021-04-08 18:19

Roszczenia odszkodowawcze bardzo często pojawiają się na salach sądowych. Wierzyciele muszą jednak wiedzieć w jaki sposób dochodzić swoich praw i czego tak naprawdę mogą żądać. Dzięki stronie Kancelaria Prawna TMH - Adwokat Rzeszów można w szybki i prosty sposób uzyskać odpowiedzi na takie pytania.

Pomoc prawna w sprawach odszkodowawczych

Sprawy odszkodowawcze są bardzo zróżnicowane i dotyczą wielu dziedzin życia. Część z nich może zahaczać o prawo administracyjne, kolejne o zagadnienia cywilne, a jeszcze inne o kwestie karne lub podatkowe.

Niezależnie od tego, dochodzenie roszczeń odszkodowawczych może następować w dwóch głównych formach:

  • przedsądowej – w tym zakresie mamy do czynienia najczęściej z wezwaniami o zapłatę,

  • sądowej – gdy pojawia się konieczność złożenia pozwu o zapłatę odszkodowania, a także ewentualna możliwość wszczęcia postępowania egzekucyjnego.

Na każdym etapie sprawy odszkodowawczej warto posiadać wsparcie doświadczonego adwokata bądź radcy prawnego, który podpowie jakie narzędzia będą skuteczne przy odzyskaniu pieniędzy.

Plan zagospodarowania przestrzennego a odszkodowanie

Polskie prawo przewiduje, że uchwalenie lub zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, które doprowadziło do powstania negatywnych konsekwencji wobec właściciela określonej nieruchomości, pozwala na żądanie wypłaty stosownego odszkodowania.

Termin na zgłoszenie takiego żądania wynosi dokładnie 5 lat i liczony jest od chwili, w której plan miejscowy albo jego zmiana stały się obowiązujące, a więc od dnia wejścia w życie stosownej uchwały organu samorządu terytorialnego.

Wysokość odszkodowania jest bardzo zróżnicowana i zależy tak naprawdę od strat, jakie poniósł właściciel nieruchomości oraz okoliczności danej sprawy. Warto przy tym zapamiętać, że odszkodowania proponowane przez gminy są z reguły zaniżane. Można je jednak podwyższyć – konieczne jest do tego zainicjowanie i sprawne poprowadzenie odpowiedniego postępowania.

W przypadku braku wypłaty odszkodowania, właściciel lub użytkownik wieczysty ma możliwość skorzystania z jednej z dwóch dróg dochodzenia odszkodowania – zawezwania do próby ugodowej lub sądowej.

Jeśli zainteresował Państwa ten temat, więcej informacji w artykule Odszkodowanie za zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Kto potrzebuje wsparcia prawnego?

Dochodzenie praw wynikających z powstałej szkody nie jest prostym zadaniem. Jeśli sprawa dotyczy organów administracji publicznej, może być jeszcze bardziej skomplikowana. Pomoc prawna okazuje się w takich przypadkach nieodzowna.

Proces dochodzenia odszkodowania jest inny w każdym przypadku. Czasami istnieje konieczność skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego, innym razem wystarczające jest wystosowanie jednego pisma. Wiele zależy w tej kwestii od charakteru sprawy, z którą przychodzi dany klient.

Patron merytoryczny artykułu:

Adwokat Rzeszów

Kancelaria Prawna TMH - Adwokat Rzeszów
ul. Dominikańska 1a,
35-077 Rzeszów
+48173070766

Polecamy również:

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.