Historia miasta Piekary Śląskie

Herb Piekar Śląskich przedstawia dwóch mężczyzn, ubranych w czarne stroje, w żółte buty i pasy. Na drugim planie widnieje zarys sanktuarium maryjnego. Tło herbu jest niebieskie. Herb został zatwierdzony w 2005 roku. Przed zmianą w herbie nie było sanktuarium, a mężczyźni trzymali się za ręce.

Pomysłodawcy nowego projektu podkreślali jego wyjątkowość. Bazylika w tle to symbol naszego miasta - podkreślali dr Arkadiusz Kuzio - Podrucki i dr Dariusz Woźnicki - najbardziej znana budowla, integrująca mieszkańców. Projekt został przedstawiony na konferencji historycznej, która odbyła się w Miejskim Domu Kultury. W roku 2004 rozpoczęła się procedura, mająca doprowadzić do zmiany herbu. Projekt został zaakceptowany przez arcybiskupa Damiana Zimonia, piekarskich proboszczów i mieszkańców.

Bazylika NMP na trwałe wpisała się w historię i współczesność miasta. Dlatego podjąłem inicjatywę, by fakt ten uwiecznić w symbolice Piekar, zmieniając, a właściwie wzbogacając obecny herb miasta - powiedział prezydent Stanisław Korfanty.(wypowiedź z Przeglądu Piekarskiego nr 7/05/2005).

Herb Piekar Śląskich Herb Piekar Śląśkich