Wiadomości z Piekar Śląskich

2 maja - dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

  • Dodano: 2024-05-02 09:00

Dziś, 2 maja, obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Dumnie wywieszamy biało-czerwone flagi w oknach, na balkonach oraz przed domami, aby uczcić naszą narodową symbolikę. Flaga Polski towarzyszy nam we wszystkich istotnych chwilach życia — podczas uroczystości i wydarzeń związanych z naszą historią, jak również w dniach żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, oraz w momentach wzruszeń i radości. 

Barwy Narodowe: 20 lat biało - czerwonej dumy 

Podczas tego święta należy pamiętać o pewnych zasadach, jedną z nich jest różnica między flagą a barwami narodowymi. Flaga Rzeczypospolitej Polskiej składa się z dwóch poziomych pasów równej szerokości, białego  u  góry i czerwonego u dołu, w proporcjach 5:8. Powszechny zwyczaj umieszczania napisów i rysunków przez kibiców obserwujących zawody sportowe jest dopuszczalny wyłącznie na barwach narodowych. Te ostatnie nie mają określonych proporcji.

Warto wiedzieć też, że barwy narodowe można reprezentować także za pomocą biało-czerwonej kokardy bądź wstążki. Eksponować je można na przykład w klapie płaszcza, marynarki lub żakietu

Święto to obchodzimy stosunkowo od niedawna, ponieważ ustanowiono je 20 lutego 2004 roku. W tym roku mija więc 20. rocznica uchwalenia tego święta. Wybór dnia również nie był przypadkowy, gdyż tego samego dnia obchodzony jest też Światowy Dzień Polonii.


Źródło: UM Piekary Śląskie/ Aneta Krawel

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również