Wiadomości z Piekar Śląskich

Budżet na 2023 rok uchwalony

  • Dodano: 2022-12-23 07:00, aktualizacja: 2022-12-22 22:02

Podczas LVII sesji Rady Miasta Piekary Śląskie uchwalono budżet miasta na rok 2023. W głosowaniu 17 radnych było za, 1 przeciw, zaś 5 osób wstrzymało się od głosu. W budżecie zaplanowano wydatki w wysokości 386,2 mln. zł, zaś dochody na poziomie ponad 355,5 mln. zł.

Wraz z budżetem przegłosowano również Wieloletnią Prognozę Finansową na lata 2023-2052, dzięki której możliwa będzie realizacja inwestycji przewidzianych na 2023 rok. Dla porównania w 2022 r. wydatki zaplanowano w wysokości 349,8 mln. zł, zaś dochody na poziomie ponad 313 mln. zł. Mimo ciężkiej sytuacji gospodarczej w Polsce piekarski budżet znowu urósł, co przełoży się na planowane inwestycje.

Inwestycje na rok 2023

Wśród nich znajdą się między innymi: Budowa obiektu sportowo – rekreacyjnego w rejonie ul. Solidarności (piekarski basen), zagospodarowanie terenu w rejonie ul. Armii Krajowej w Piekarach Śląskich – rozbudowa infrastruktury rekreacyjnej (park międzyosiedlowy z pumptruckiem dla rowerów), budowa połączenia pieszo-rowerowego w rejonie DW 911, ul. K. Miarki, ul. Podmiejskiej oraz budowa sygnalizacji świetlnych na terenie miasta, kontynuacja budowy dróg: ul. Jesienna, ul. Ustronna, ul. Stawowa, ul. Kościelna, ul. Chabrowa, ul. Konwaliowa, ul. Groszkowa, ul. Radzionkowska, ul. Cicha, ul. Darwina, ul. Jasna oraz ul. Kawalca, zabezpieczenie kanału rzeki Szarlejki – poprawa bezpieczeństwa mieszkańców czy też termomodernizacja Młodzieżowego Domu Kultury nr 2. Kontynuowana będzie budowa ścieżek rowerowych czy też termomodernizacje placówek oświatowych. Jest to tylko kilka wybranych inwestycji, ze wszystkich planowanych na 2023 r.

– Bardzo dziękuję Państwu radnym za podjęcie uchwały budżetowej, najtrudniejszej dla naszego miasta od wielu lat. Dziękuje też za słowa o współpracy ze strony radnych, którzy nie głosowali za, ale niestety ciągle słyszę takie deklarację, a nie ma z Waszej strony niczego konstruktywnego. Z czego mamy zrezygnować, jaki inwestycję wykreślić, a może sprzedać którąś z miejskich spółek? Można administrować miastem, bez podejmowania odważnych, strategicznych decyzji, ale czym się to skończy? Czy dzisiaj moglibyśmy dokonać rewitalizacji osiedla Wieczorka? Nie, sytuacja finansowa w Polsce jest już zupełnie inna, niż kilka lat temu. Moje rządy przeminą, ale to osiedle i efekty rewitalizacji pozostaną dla wszystkich jego mieszkańców, dla ich zdrowia oraz komfortu. Raz jeszcze dziękuję tym radnym którzy zagłosowali za budżetem, zrobimy wszystko, aby było on bezpieczny i przyczynił się do dalszego rozwoju Piekar Śląskich – powiedziała po głosowaniu Sława Umińska-Duraj, Prezydent Piekar Śląskich.

Sesja rozpoczęła się wręczeniem stypendiów Rady Miasta i Prezydenta Miasta za wybitne osiągnięcia dla uczniów: Brunona Kachla z Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 12, Macieja Antosika z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 oraz Bartosza Parzycha z Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 5. Podjęto też szereg uchwał związanych w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla miasta.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również