W internecie można trafić na wiele atrakcyjnych ofert zarobku czy zakupów. Niestety, cyberprzestępcy wykorzystują nasze zaufanie i chęć zysku, by nas oszukać. Przekręty finansowe, fałszywe sklepy online, złośliwe maile – to tylko niektóre z metod, jakie stosują. Jak się przed nimi bronić i uniknąć utraty pieniędzy?
Oszustwa inwestycyjne – jak je rozpoznać?
Oszustwa inwestycyjne stają się jednym z najczęściej występujących ataków, szczególnie wymierzonych w początkujących inwestorów. Fałszywe oferty funduszy inwestycyjnych najczęściej pojawiają się w mediach społecznościowych, na podejrzanych stronach internetowych, w reklamach online oraz podczas rozmów telefonicznych z „konsultantami”.
Podszywanie się pod profesjonalistów
Cyberprzestępcy coraz częściej podszywają się pod doświadczonych maklerów czy brokerów giełdowych. Wykorzystują wyszukiwarki, fałszywe aplikacje mobilne, a także wiarygodnie wyglądające strony internetowe, aby wyłudzić dane osobowe i pieniądze.
Fałszywe inwestycje w kryptowaluty i giełdy
Najczęściej oszustwa dotyczą inwestycji w kryptowaluty i giełdy. Osoba szukająca informacji o inwestycjach może trafić na fałszywą stronę, która będzie wyglądać wiarygodnie dzięki zamieszczonym „pozytywnym opiniom” rzekomych klientów. Zachęcani do rejestracji użytkownicy podają swoje dane, a następnie są zmuszeni do wpłaty określonej sumy, której najprawdopodobniej już nie odzyskają.
Niestety, przekazanie danych osobowych może skutkować nieuprawnionym dostępem do konta bankowego ofiary. Przykład z życia: 41-letnia mieszkanka naszego miasta straciła 8000 złotych, myśląc, że inwestuje na giełdzie.
W jaki sposób możesz się ochronić przed oszustwami inwestycyjnymi:
- zawsze sprawdzaj, czy domena, na którą wchodzisz, jest prawdziwa, weryfikuj adres URL – czy jest poprawny, czy nie ma w nim błędów lub literówek;
- odwiedzając strony internetowe sprawdzaj, czy pojawia się symbol kłódki na pasku adresu, co oznacza, że połączenie z daną stroną jest bezpieczne i zaszyfrowane;
- jeśli cokolwiek budzi Twoje wątpliwości, opuść stronę internetową;
- nie instaluj na swoich urządzeniach aplikacji z niezaufanych źródeł np. spoza oficjalnego sklepu Google Play lub Apple Story;
- nigdy nikomu nie udostępniaj swoich danych do logowania do bankowości internetowej, ani danych karty płatniczej;
- nie podejmuj decyzji o inwestowaniu pochopnie;
- przed zainwestowaniem swoich oszczędności poradź się specjalisty;
- zweryfikuj firmę, inwestycję czy osobę, która namawia Cię do zainwestowania;
- sprawdzaj listę ostrzeżeń publicznych KNF.
Podkreślenia wymaga fakt, że będąc początkującym inwestorem należy zacząć swoją przygodę z rynkami finansowymi od poznania czym są i jak działają fundusze inwestycyjne. Dla własnego bezpieczeństwa dobrze jest wybrać takie, którymi zarządzają renomowane i sprawdzone Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych i które podlegają nadzorowi finansowemu KNF.