Wiadomości z Piekar Śląskich

Działania "Trzeźwość" na piekarskich drogach

  • Dodano: 2023-11-27 11:00

Policjanci każdego dnia kontrolują zachowania uczestników ruchu drogowego. Z pewnością na taryfę ulgową nie mogą liczyć osoby, które będąc pod wpływem alkoholu, narażają na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale także inne osoby poruszające się po drodze. Prowadzone działania są następstwem zainaugurowanej w listopadzie kampanii „Prowadzę jestem trzeźwy”. Mundurowi piekarskiej drogówki w dzisiejszy poranek zatrzymali 3 kierujących po spożyciu alkoholu.

Kontrola trzeźwości piekarskich kierowców

Dzisiaj rano piekarscy policjanci prowadzili kolejną akcję "trzeźwość" skierowaną przeciwko nietrzeźwym kierującym. Działania te mają na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza zmniejszenie liczby wypadków drogowych spowodowanych przez kierujących znajdujących się pod wpływem alkoholu. „Prowadzę jestem trzeźwy” to kampania społeczna, której organizatorem jest Województwo Śląskie, Fundacja Trzeźwość im. Krzysztofa Gmyrka i Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego, a partnerem merytorycznym śląska Policja. Akcja ma na celu przedstawienie zagrożeń na drodze powodowanych przez kierowców będących pod wpływem alkoholu i środków odurzających. Oprócz kontroli trzeźwości kierujących policjanci przeprowadzali profilaktyczne rozmowy z kierowcami, oraz wręczali breloki z hasłem „Prowadzę jestem trzeźwy” przekazane przez fundację. O tym, jak duże zagrożenie na drodze stanowią pijani kierowcy, nie trzeba nikogo przekonywać. Wsiadając za kierownicę po alkoholu, narażamy życie swoje, naszych bliskich i innych uczestników ruchu drogowego.

Kierowcy pojazdów na tzw. "podwójnym gazie" wciąż stanowią zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. W pierwszych trzech kwartałach 2023 roku na terenie działania Komendy Miejskiej Policji w Piekarach Śląskich policjanci przeprowadzili 27963 badań, ujawniając 112 kierowców, którzy prowadzili pojazdy po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości.

Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą do 2 lat więzienia. Wobec sprawcy takiego przestępstwa sąd ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym, oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie nie niższej niż 5 000 złotych. Kolejną dolegliwością jest wyznaczana przez sąd kara grzywny czy podanie wyroku do publicznej wiadomości. Zatrzymywane prawo jazdy w wielu przypadkach wiąże się z również z utratą pracy. Ponadto sprawcy nie mogą liczyć na wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela z tytułu OC, w razie uczestniczenia w zdarzeniu drogowym.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również