Wiadomości z Piekar Śląskich

II rocznica powstania kina "Zacisze"

  • Dodano: 2021-03-01 08:00, aktualizacja: 2021-03-01 08:12

Kino "Zacisze" funkcjonuje w naszym mieście już od dwóch lat. W tym czasie miłośnicy filmów mogli oglądać na wielkim ekranie szereg znanych tytułów. Przypadająca dziś rocznica jest okazją do podsumowań.

Dziś, 1 marca 2021 roku, przypada 2. rocznica otwarcia nowego kina "Zacisze 3D/2D", które rozpoczęło swoją działalność po remoncie i cyfryzacji Miejskiego Domu Kultury

To znakomita okazja do podsumowań, przedstawienia statystyk, ukazujących działalność instytucji od samego początku jej istnienia oraz życzeń dla wszystkich członków załogi, którym życzymy zdrowia, optymizmu i zapału do realizacji zadań.
 
Salę kinową od momentu jej otwarcia w dniu 1 marca 2019 roku odwiedziło łącznie 36 500 widzów. W pierwszym roku działalności odbyło się 712 seansów, które gościły łącznie 25 735 widzów. Rok później, co spowodowane jest wprowadzanymi stopniowo obostrzeniami, liczba filmów i gości – co zrozumiałe z uwagi na utrudnienia spowodowane koronawirusem – zmalała. Zorganizowano wówczas 379 seansów repertuarowych, a na sali zasiadło 10 335 widzów. Budujące są przy tym statystyki ukazujące zainteresowanie mieszkańców Piekar Śląskich i miast ościennych w lutym bieżącego roku.

W miesiąc kino odwiedziło aż 590 gości. Wynik ten, z uwagi na ograniczenie do połowy liczby wolnych miejsc, ukazuje, jak duże zainteresowanie wykazują miłośnicy kultury.

– Pocieszamy się faktem, że kino jako sztuka i rozrywka nie umarło i nie umrze. Frekwencja w ostatnie weekendy świadczy o olbrzymim głodzie społecznym ludzi – widownia do kin wróci. Większy problem z premierami – wszystko jest wciąż przesuwane w czasie – komentuje zastępca dyrektora Miejskiego Domu Kultury ds. Kina Zacisze Jakub Pudełko.

– Do tej pory tytułem, który cieszył się największą frekwencją w ostatnich 2. latach była KRAINA LODU 2 – niemal 2,5 tysiąca widzów – kontynuuje rozważania o kinowej frekwencji Pudełko. – Naszym głównym celem w roku 2021, w 3. roku działalności, będzie hasło BEZ GRANIC: KINO PRZYJAZNE. Poza KINEM BEZ BARIER i seansami dla widzów ze spektrum autyzmu i ich opiekunów w 2021 uruchomimy seanse z audiodeskrypcją dla widzów niedowidzących i niewidomych oraz prelekcje w języku migowym – mówi Pudełko.

Co jeszcze planowane jest w "Zaciszu" w 2021 roku?

  • śląska premiera filmu "SKARBEK" (2021) T. Jurkiewicza realizowanego, m.in. w Piekarach Śląskich,
  • 3. Piekarski Turniej Gamingowy "FIFA 2021",
  • 3. edycja Przeglądu filmów o tematyce religijnej "SACRUM FILM",
  • Przegląd filmów o tematyce profilaktycznej i społecznej,
  • najciekawsze retransmisje z operowych i teatralnych scen światowych,
  • wspólne inicjatywy z miejskimi i regionalnymi instytucjami, m.in. z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie (2. edycja Przeglądu filmów o tematyce uzależnień i przemocy), Miejską Biblioteką Publiczną (Rok Lema) czy z Filmoteką Śląska w Katowicach ("Śląskie rarytasy" – filmy i reportaże minionych dekad, dot. życia i wydarzeń z życia Regionu).

W tym roku spodziewane są także premiery największych, najbardziej "rokujących" frekwencyjnie tytułów. Na bieżąco planowane są kolejne projekcje dedykowane widzom w różnym wieku. Dotychczas wiadomo, jakie tytuły wyświetlane będą w dniach 5 i 8 marca. Ponadto na dzień 14 marca planowana jest retransmisja baletu “Śpiąca królewna” w wykonaniu zespołu Bolszoj z Moskwy, który dedykowany jest widzom w każdym wieku. Warto też na bieżąco śledzić media społecznościowe kina "Zacisze", bo w planach są wydarzenia, które z pewnością okażą się ciekawą propozycją kulturalną.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również