Wiadomości z Piekar Śląskich

II rocznica powstania kina "Zacisze"

  • Dodano: 2021-03-01 08:00, aktualizacja: 2021-03-01 08:12

Kino "Zacisze" funkcjonuje w naszym mieście już od dwóch lat. W tym czasie miłośnicy filmów mogli oglądać na wielkim ekranie szereg znanych tytułów. Przypadająca dziś rocznica jest okazją do podsumowań.

Dziś, 1 marca 2021 roku, przypada 2. rocznica otwarcia nowego kina "Zacisze 3D/2D", które rozpoczęło swoją działalność po remoncie i cyfryzacji Miejskiego Domu Kultury

To znakomita okazja do podsumowań, przedstawienia statystyk, ukazujących działalność instytucji od samego początku jej istnienia oraz życzeń dla wszystkich członków załogi, którym życzymy zdrowia, optymizmu i zapału do realizacji zadań.
 
Salę kinową od momentu jej otwarcia w dniu 1 marca 2019 roku odwiedziło łącznie 36 500 widzów. W pierwszym roku działalności odbyło się 712 seansów, które gościły łącznie 25 735 widzów. Rok później, co spowodowane jest wprowadzanymi stopniowo obostrzeniami, liczba filmów i gości – co zrozumiałe z uwagi na utrudnienia spowodowane koronawirusem – zmalała. Zorganizowano wówczas 379 seansów repertuarowych, a na sali zasiadło 10 335 widzów. Budujące są przy tym statystyki ukazujące zainteresowanie mieszkańców Piekar Śląskich i miast ościennych w lutym bieżącego roku.

W miesiąc kino odwiedziło aż 590 gości. Wynik ten, z uwagi na ograniczenie do połowy liczby wolnych miejsc, ukazuje, jak duże zainteresowanie wykazują miłośnicy kultury.

– Pocieszamy się faktem, że kino jako sztuka i rozrywka nie umarło i nie umrze. Frekwencja w ostatnie weekendy świadczy o olbrzymim głodzie społecznym ludzi – widownia do kin wróci. Większy problem z premierami – wszystko jest wciąż przesuwane w czasie – komentuje zastępca dyrektora Miejskiego Domu Kultury ds. Kina Zacisze Jakub Pudełko.

– Do tej pory tytułem, który cieszył się największą frekwencją w ostatnich 2. latach była KRAINA LODU 2 – niemal 2,5 tysiąca widzów – kontynuuje rozważania o kinowej frekwencji Pudełko. – Naszym głównym celem w roku 2021, w 3. roku działalności, będzie hasło BEZ GRANIC: KINO PRZYJAZNE. Poza KINEM BEZ BARIER i seansami dla widzów ze spektrum autyzmu i ich opiekunów w 2021 uruchomimy seanse z audiodeskrypcją dla widzów niedowidzących i niewidomych oraz prelekcje w języku migowym – mówi Pudełko.

Co jeszcze planowane jest w "Zaciszu" w 2021 roku?

  • śląska premiera filmu "SKARBEK" (2021) T. Jurkiewicza realizowanego, m.in. w Piekarach Śląskich,
  • 3. Piekarski Turniej Gamingowy "FIFA 2021",
  • 3. edycja Przeglądu filmów o tematyce religijnej "SACRUM FILM",
  • Przegląd filmów o tematyce profilaktycznej i społecznej,
  • najciekawsze retransmisje z operowych i teatralnych scen światowych,
  • wspólne inicjatywy z miejskimi i regionalnymi instytucjami, m.in. z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie (2. edycja Przeglądu filmów o tematyce uzależnień i przemocy), Miejską Biblioteką Publiczną (Rok Lema) czy z Filmoteką Śląska w Katowicach ("Śląskie rarytasy" – filmy i reportaże minionych dekad, dot. życia i wydarzeń z życia Regionu).

W tym roku spodziewane są także premiery największych, najbardziej "rokujących" frekwencyjnie tytułów. Na bieżąco planowane są kolejne projekcje dedykowane widzom w różnym wieku. Dotychczas wiadomo, jakie tytuły wyświetlane będą w dniach 5 i 8 marca. Ponadto na dzień 14 marca planowana jest retransmisja baletu “Śpiąca królewna” w wykonaniu zespołu Bolszoj z Moskwy, który dedykowany jest widzom w każdym wieku. Warto też na bieżąco śledzić media społecznościowe kina "Zacisze", bo w planach są wydarzenia, które z pewnością okażą się ciekawą propozycją kulturalną.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.