Wiadomości z Piekar Śląskich

Instalacja przetwarzania odpadów w Metropolii – jest projekt ustawy

  • Dodano: 2021-02-26 12:00, aktualizacja: 2021-02-26 17:32

Jest projekt ustawy zmieniający przepisy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz o odpadach.

Dokument został przygotowany przez Klub Parlamentarny Koalicji Obywatelskiej i ma pozwolić na budowę przez związek metropolitalny instalacji przetwarzania odpadów. Dziś w tej sprawie spotkali się Poseł Wojciech Saługa oraz wiceprzewodniczący zarządu GZM Henryk Borczyk.

Po tym jak WSA oddalił skargę Metropolii na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Śląskiego ws. uchylenia uchwały o powołaniu spółki GZM – Czysta Energia, Zgromadzenie GZM zaapelowało do Ministra Środowiska i Klimatu  o pilne podjęcie prac nad zmianą przepisów w obecnie obowiązującej ustawie. Apel trafił również do parlamentarzystów z regionu.  

W odpowiedzi na powyższy apel, przygotowaliśmy nowe przepisy, które pozwolą zrealizować ten ponadlokalny projekt. Ta sprawa nie powinna budzić żadnych wątpliwości i liczę, że proponowana ustawa nie wyląduje w sejmowej zamrażarce. Zmiany w przepisach są korzystne dla mieszkańców i docelowo pozwolą uniknąć coraz wyższych rachunków za wywóz śmieci – tłumaczy poseł Saługa.

Konieczność budowy tego typu instalacji na terenie GZM podkreślono w przeprowadzonej analizie dotyczącej potrzeb i możliwości inwestycyjnych w zakresie zagospodarowania odpadów. Metropolia powstała właśnie po to, by wprowadzać nową jakość i podnosić komfort życia mieszkańców. Budowa instalacji przez GZM jest również istotna z punktu widzenia budżetów miast i gmin. Związek metropolitalny posiada budżet, który pozwoliłby dokonać korzystnego dla gmin montażu finansowego, odciążając ich już mocno nadwyrężone finanse. Dodatkowo w Metropolii wytwarzamy o prawie 21 proc. odpadów komunalnych więcej niż zakładały to prognozy zawarte w Planie Gospodarki Odpadami dla województwa śląskiego, co w przypadku miast i gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oznacza wzrost o ponad 162 tysięcy ton śmieci rocznie. 

Jeszcze w tym tygodniu projekt trafi do Marszałek Sejmu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również