Wiadomości z Piekar Śląskich

Jak oduczyć się narzekania w pracy?

  • Dodano: 2023-07-02 07:00, aktualizacja: 2023-06-21 11:40

Każdemu zdarza się narzekać w pracy. Powodów takiego zachowania może być wiele — złe samopoczucie, duża ilość obowiązków czy zmęczenie to tylko kilka z nich. Jednak nadmierne narzekanie może mieć negatywny wpływ na cały zespół i wprowadzać złą atmosferę, przez co dzień roboczy będzie się dłużył. Jeżeli jesteś jedną z osób, która często narzeka, sprawdź sposoby na oduczenie się tego zachowania!

Dlaczego pracownicy narzekają w pracy?

Praca stanowi jeden z kluczowych elementów dnia codziennego dużej ilości osób. Przeciętny pracownik spędza prawie ⅓ swojego dnia na wypełnianiu obowiązków służbowych. Narzekanie często jest sposobem niektórych osób na odsunięcie uwagi od obowiązków i sprawienie, aby czas szybciej mijał. Jest to jednak niezbyt dobra metoda — przez narzekanie inni pracownicy mogą również wpaść w zły nastrój, co ma wpływ na cały zespół.

Kolejnym powodem narzekania może być niskie poczucie własnej wartości. Narzekanie w tym momencie ma zwrócić uwagę innych osób. Jest to swego rodzaju sposób na rozpoczęcie konwersacji, co miałoby zachęcić resztę pracowników do wspólnego narzekania. Jednocześnie narzekanie może być sposobem na zmniejszenie negatywnych emocji i ich „wypuszczenie” z siebie.

Jak przestać narzekać w pracy?

Jak można zauważyć, narzekanie w pracy nie niesie ze sobą żadnych pozytywnych skutków, a może jedynie pogorszyć atmosferę między pracownikami. Należy więc pracować nad wyzbyciem się tego nawyku, tak aby nie niszczyć humoru sobie ani innym osobom. Najważniejszą kwestią jest zauważenie istniejącego problemu. Bez tego oduczenie się tego zachowania będzie ciężkie. Jeżeli zauważasz u siebie tego typu zachowania, postaraj się w pierwszej kolejności przemyśleć jego powody.

Narzekanie z powodu zbyt dużej ilości obowiązków nie pomoże w ich wypełnieniu. Zamiast tego postaraj się porozmawiać ze swoim przełożonym na ten temat — razem jesteście w stanie znaleźć wspólne rozwiązanie tego problemu. Postaraj się również zacząć cieszyć z małych rzeczy. To właśnie one najbardziej poprawiają nastrój.
Nie porównuj się również do innych i staraj wypełniać obowiązki sumiennie i z energią, co doprowadzi do poprawy Twojej produktywności i zwiększy motywację. Zmiana nastawienia co do pracy gra tu szczególną rolę — zamiast o obowiązku, pomyśl o pracy jako o okazji do spędzania czasu z innymi i i urozmaiceniu dnia. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.