Wiadomości z Piekar Śląskich

Jak prawidłowo segregować odpady?

  • Dodano: 2022-07-15 07:00, aktualizacja: 2022-07-15 01:00

W ramach edukacji ekologicznej prowadzonej od 2021 roku Urząd Miasta przygotował 1500 naklejek w formacie A2 i A3 informujących o sposobie prawidłowego segregowania odpadów komunalnych.

Naklejki są przeznaczone do oklejenia altanek śmietnikowych lub pojemników, do zbiórki odpadów komunalnych w zabudowie wielorodzinnej.

W ten sposób Urząd Miasta chce ułatwić mieszkańcom segregację odpadów, a jednocześnie podkreślić jak istotna jest właściwa selekcja odpadów z podziałem na pięć frakcji.

Naklejki zostały przekazane Zarządcom nieruchomości wielorodzinnych (Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, Spółdzielni Mieszkaniowej, AD-DOM Sp. z o.o., Nieruchomości-Brzeziny Sp. z o.o., Spółdzielni mieszkaniowej CHEMIK i Spółdzielni Mieszkaniowej Diament).

Jak prawidłowo segregować odpady?

MIESZANE

Wrzucamy: Wszystkie odpady, których nie można posegregować (oprócz odpadów niebezpiecznych).

Nie wrzucamy: Gruzu, tynków, odpadów poremontowych, papy, odpadów niebezpiecznych (rozpuszczalników, kwasów, alkaliów, środków ochrony roślin i pojemników po nich, żarówek, lamp neonowych, fluorescencyjnych i rtęciowych, reflektorów, izolatorów, odpadów zawierających rtęć oraz freony, farb, tuszy, farb drukarskich, klejów, lepiszczy, żywicy, smoły, lepików, detergentów zawierających substancje niebezpieczne, olejów oraz tłuszczy jadalnych i niejadalnych), zużytych sprzętów elektrycznych i elektronicznych, przeterminowanych leków, zużytych baterii i akumulatorów.

BIODPADY

Wrzucamy: Roślinne odpady kuchenne (resztki owoców, warzyw i obierki). Fusy po kawie, herbacie, skorupki jajek, łupiny orzechów, zepsuta żywność. Zwierzęce odpady kuchenne bez kości (mięso, ryby). Przeterminowana żywność – bez opakowania.

Nie wrzucamy:  Kości i odchodów zwierzęcych. Roślin porażonych chorobami. Olejów jadalnych. Płyt wiórowych i pilśniowych. Drewna impregnowanego. Popiołu. Odpadów w workach z tworzyw sztucznych.

METALE I TWORZYWA SZTUCZNE

Wrzucamy: Odkręcone i zgniecione plastikowe butelki i opakowania po napojach, kosmetykach i detergentach. Opakowania po żywności, folie, torby foliowe, reklamówki. Twarde tworzywa sztuczne, plastikowe doniczki. Metale (puszki po napojach, konserwach, kapsle i inne drobne metale). Opakowania wielomateriałowe po mleku, sokach i napojach.

Nie wrzucamy: Butelek i pojemników z zawartością. Butelek po olejach silnikowych i smarach. Opakowań po lekach i zużytych artykułów medycznych (np. strzykawki). Opakowań po farbach, lakierach. Baterii, zużytego sprzętu elektrycznego i AGD.

SZKŁO

Wrzucamy: Butelki i słoiki szklane po napojach i żywności oraz napojach alkoholowych. Szklane opakowania po kosmetykach. Szklane naczynia (szklanki, kieliszki).

Nie wrzucamy: Butelek i słoików z zawartością. Ekranów, lamp telewizyjnych, reflektorów. Żarówek, lamp neonowych, fluorescencyjnych i rtęciowych. Szkła okularowego, kryształów, porcelany, ceramiki, luster.

PAPIER

Wrzucamy: Gazety, ulotki, książki, katalogi, zeszyty. Papierowe torby i worki, tektura. Papier pakunkowy, szkolny. Produkty kartonowe.

Nie wrzucamy: Opakowań wielomateriałowych po mleku, sokach i napojach. Tłustego i zabrudzonego papieru, kalki, papieru termicznego i faksowego. Tapet, opakowań po cemencie i zaprawach. Odpadów higienicznych (chusteczek, pieluch jednorazowych, ręczników papierowych)

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również