W ramach edukacji ekologicznej prowadzonej od 2021 roku Urząd Miasta przygotował 1500 naklejek w formacie A2 i A3 informujących o sposobie prawidłowego segregowania odpadów komunalnych.
Naklejki są przeznaczone do oklejenia altanek śmietnikowych lub pojemników, do zbiórki odpadów komunalnych w zabudowie wielorodzinnej.
W ten sposób Urząd Miasta chce ułatwić mieszkańcom segregację odpadów, a jednocześnie podkreślić jak istotna jest właściwa selekcja odpadów z podziałem na pięć frakcji.
Naklejki zostały przekazane Zarządcom nieruchomości wielorodzinnych (Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, Spółdzielni Mieszkaniowej, AD-DOM Sp. z o.o., Nieruchomości-Brzeziny Sp. z o.o., Spółdzielni mieszkaniowej CHEMIK i Spółdzielni Mieszkaniowej Diament).
Jak prawidłowo segregować odpady?
MIESZANE
Wrzucamy: Wszystkie odpady, których nie można posegregować (oprócz odpadów niebezpiecznych).
Nie wrzucamy: Gruzu, tynków, odpadów poremontowych, papy, odpadów niebezpiecznych (rozpuszczalników, kwasów, alkaliów, środków ochrony roślin i pojemników po nich, żarówek, lamp neonowych, fluorescencyjnych i rtęciowych, reflektorów, izolatorów, odpadów zawierających rtęć oraz freony, farb, tuszy, farb drukarskich, klejów, lepiszczy, żywicy, smoły, lepików, detergentów zawierających substancje niebezpieczne, olejów oraz tłuszczy jadalnych i niejadalnych), zużytych sprzętów elektrycznych i elektronicznych, przeterminowanych leków, zużytych baterii i akumulatorów.
BIODPADY
Wrzucamy: Roślinne odpady kuchenne (resztki owoców, warzyw i obierki). Fusy po kawie, herbacie, skorupki jajek, łupiny orzechów, zepsuta żywność. Zwierzęce odpady kuchenne bez kości (mięso, ryby). Przeterminowana żywność – bez opakowania.
Nie wrzucamy: Kości i odchodów zwierzęcych. Roślin porażonych chorobami. Olejów jadalnych. Płyt wiórowych i pilśniowych. Drewna impregnowanego. Popiołu. Odpadów w workach z tworzyw sztucznych.
METALE I TWORZYWA SZTUCZNE
Wrzucamy: Odkręcone i zgniecione plastikowe butelki i opakowania po napojach, kosmetykach i detergentach. Opakowania po żywności, folie, torby foliowe, reklamówki. Twarde tworzywa sztuczne, plastikowe doniczki. Metale (puszki po napojach, konserwach, kapsle i inne drobne metale). Opakowania wielomateriałowe po mleku, sokach i napojach.
Nie wrzucamy: Butelek i pojemników z zawartością. Butelek po olejach silnikowych i smarach. Opakowań po lekach i zużytych artykułów medycznych (np. strzykawki). Opakowań po farbach, lakierach. Baterii, zużytego sprzętu elektrycznego i AGD.
SZKŁO
Wrzucamy: Butelki i słoiki szklane po napojach i żywności oraz napojach alkoholowych. Szklane opakowania po kosmetykach. Szklane naczynia (szklanki, kieliszki).
Nie wrzucamy: Butelek i słoików z zawartością. Ekranów, lamp telewizyjnych, reflektorów. Żarówek, lamp neonowych, fluorescencyjnych i rtęciowych. Szkła okularowego, kryształów, porcelany, ceramiki, luster.
PAPIER
Wrzucamy: Gazety, ulotki, książki, katalogi, zeszyty. Papierowe torby i worki, tektura. Papier pakunkowy, szkolny. Produkty kartonowe.
Nie wrzucamy: Opakowań wielomateriałowych po mleku, sokach i napojach. Tłustego i zabrudzonego papieru, kalki, papieru termicznego i faksowego. Tapet, opakowań po cemencie i zaprawach. Odpadów higienicznych (chusteczek, pieluch jednorazowych, ręczników papierowych)