Czytamy coraz mniej tekstów na tradycyjnym druku, więcej zaś na ekranach komputerów, tabletów czy smartfonów. Nie oznacza to jednak, że ten tradycyjny nośnik odszedł do lamusa, a można się o tym przekonać za każdym razem, gdy tylko musimy coś wydrukować. Na jaki model drukarki postawić?
Jakie są rodzaje drukarek?
Od lat istnieje podstawowy podział, wyróżniamy więc drukarki atramentowe i laserowe. W tych pierwszych kartka papieru pokrywana jest kroplami tuszu, pojemniki z atramentem zaś przesuwa głowica. Trochę inaczej działa laserowa, bo tu do drukowania wykorzystywany jest toner, a jego cząstki rozprowadza specjalny wałek. Laserowe można też podzielić ze względu na sposób działania: monochromatyczne (czarno-biały druk) oraz kolorowe (kolorowy i czarno-biały; ta drukarka oczywiście jest droższa niż monochromatyczna).
Drukarki atramentowe i laserowe - zalet oraz wady obu rozwiązań
Drukarki atramentowe mają mnóstwo mocnych stron, przede wszystkim nie kosztują dużo, zapewniają druk kolorowy, gabarytowo są mniejsze niż modele laserowe, a poza tym nie generują dużego hałasu. Niestety, trzeba też wspomnieć o wadach, a to na pewno niezbyt wysokiej jakości wydruki, także mniejsza prędkość drukowania oraz relatywnie wysokie koszty eksploatacji.
Jeśli zaś mowa o laserowych to do mocnych stron zaliczamy większą wydajność, niskie koszty eksploatacji, dużą szybkość wydruku oraz wysoką jakość i trwałość wydruku, szczególnie w porównaniu do modeli atramentowych. Minusem zaś jest dość wysoka cena.
Kupujemy drukarkę - najważniejsze parametry
Warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które decydują o tym, czy mamy do czynienia z rzeczywiście wartym uwagi sprzętem. Dużo też zależy od tego, czy potrzebujemy sprzętu do domu, czy biura. W tym drugim przypadku bowiem zwracajmy uwagę na szybkość wydruku. W domu bowiem nie ma wielkiego znaczenia, czy na wydruk poczekamy kilka sekund dłużej.
Na pewno zawsze jednak ma znaczenie jakość wydruku, choć to zależy, do jakich zadań będzie wykorzystywane urządzenie. Do drukowania tekstu i grafiki najlepiej kupić model laserowy, jednak przy wyższej jakości wydruku zdjęć, powinniśmy zainwestować w drukarkę atramentową.
Istotne jest też, jak duży jest sprzęt, który zamierzamy kupić, bo niektóre urządzenia, szczególnie wielofunkcyjne, potrafią zajmować naprawdę wiele miejsca.
Na koniec zastanówmy się, czy zakup interesującej nas drukarki będzie w dłuższej perspektywie czasowej opłacalny. Łatwo bowiem kupić bardzo tanią drukarkę, do której dostępne będą drogie tusze, a zamienniki nie zawsze się sprawdzają, bo nie zapewniają odpowiednio wysokiej jakości.
Koniecznie weźmy to wszystko pod uwagę, aby drukarka nie tylko najlepiej nam służyła, ale żeby też był to zakup dobry z perspektywy przyszłych kosztów eksploatacyjnych. Analizując powyższe parametry, mamy pewność, że wybierzemy mądrze zarówno pod kątem obecnych potrzeb, jak i w perspektywie długofalowej. Jeśli zaś kupujemy drukarkę dla innej osoby, to powinniśmy jej spytać, do jakich zadań i jak często będzie używana.