Wiadomości z Piekar Śląskich

Kierunek GZM. Wycieczki po Piekarach Śląskich

  • Dodano: 2023-06-23 07:00, aktualizacja: 2023-06-23 08:13

Świętuj urodziny Metropolii i weź udział w jednej z mikrowypraw do najciekawszych i nietuzinkowych miejsc na mapie GZM.

W tym roku świętować będziemy dwa dni – 1 i 2 lipca we wszystkich 41 gminach tworzących Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Piekary Śląskie zapraszają na wyprawę “Piekarscy poszukiwacze sensacji – śladami przedwojennych legend, fake newsów i zakopanych skarbów”, która odbędzie się 1 lipca.

Kierunek GZM to festiwal mikrowycieczek do niezwykłych miejsc

To również okazja do świętowania urodzin. 1 lipca minie 6 lat od powstania Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W ubiegłym roku w pierwszej edycji Kierunku GZM wzięło udział ponad 14 tysięcy osób.

Piekary Śląskie zapraszają na wyprawę pod nazwą: Piekarscy poszukiwacze sensacji – śladami przedwojennych legend, fake newsów i zakopanych skarbów, która odbędzie się 1 lipca 2023 o godz. 10.00, 12.00 oraz 14.00.

Główną atrakcją wycieczki będą zagadkowe, czasem niewyjaśnione, sensacyjne i nieprawdopodobne historie, o których pisała śląska prasa przed 1945 rokiem, a które miały miejsce w dawnych miejscowościach wchodzących dziś w skład Piekar Śląskich.

Ta fascynująca wycieczka składać się będzie z dwóch części. W pierwszej uczestnicy obejrzą krótką prezentację oraz wysłuchają wystąpienia dwóch lokalnych regionalistów (Łukasza Żywulskiego i Jakuba Moźllera) tropiących przedwojenne doniesienia prasowe. W drugiej zaś wezmą udział w grze miejskiej pod tytułem “Poszukiwacze piekarskiego złota” w przestrzeni miasta, w otoczeniu zabytków i najciekawszych zakątków, wcielając się w rolę międzywojennych poszukiwaczy zaginionego skarbu.

Szczegóły mikrowyprawy po Piekarach Śląskich

Trasa wycieczki będzie obejmowała centrum Piekar Śląskich, czyli obszar dawnego, przedwojennego Szarleja i Wielkich Piekar. Wycieczka rozpocznie się w Izbie Regionalnej przy ul. Kalwaryjskiej 62d. Później uczestnicy przejdą w okolice Kalwarii, a następnie będą przemieszczać się od punktu do punktu w centrum miasta, odwiedzając najważniejsze obiekty usytuowane na osi ulicy Bytomskiej.

  • Miejsce startu: Izba Regionalna w Piekarach Śląskich, ul. Kalwaryjska 62d.
  • Czas startu: 1 lipca 2023 (sobota) 10.00, 12.00 oraz 14.00.

Wszystkie wydarzenia dla ich uczestników są bezpłatne. Na wiele z nich obowiązuje jednak wcześniejsza rejestracja. Kierunek GZM to także bezpłatny transport dla jego uczestników. Aby z niego korzystać, ze strony internetowej święta wystarczy pobrać specjalny kupon.

Kierunek GZM. Wycieczki po Piekarach Śląskich / fot. UM Piekary Śląskie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również