Historia Piekar Śląskich pełna jest interesujących faktów i sekretów. Opowiedział o nich, w ramach Salonu Śląskiego, pasjonat historii Leszek Bensz z Piekarskiego Werku.
Miłośnik historii opowiadał o zbiorniku Kozłowa Góra, Studzience i innych zagadnieniach związanych z miastem
Piekarzanin od lat zafascynowany historią miasta i jego mieszkańców oraz współzałożyciel Piekarskiego Werku opowiadał w niedzielę, 11 lipca, o ciekawych faktach z historii naszego miasta. Rozpoczęty o 16.00 blisko godzinny wykład poświęcony był głównie dwóm tematom. W pierwszej kolejności Leszek Bensz poświęcił uwagę zbiornikowi Kozłowa Góra, przyczynach jego powstania oraz jego obecnej roli w życiu lokalnej społeczności. Drugim z tematów był piekarski Park Niepodległości. Innymi tematami była Kalwaria, studzienka i Park św. Barbary. Opowieści okraszone były archiwalnymi fotografiami.
Leszek Bensz to wieloletni członek Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicum” oraz współzałożyciel Górnośląskiego Towarzystwa Genealogicznego „Silius Radicum”. Członek honorowy Fundacji im. Grupy Operacyjnej “Śląsk” 1939. Współautor książki „Wspomnienie Wiktora Szwagla oraz historia piekarskiej Policji”.
Salon Śląski, w ramach którego odbyło się spotkanie, powstał w Pałacu Kawalera staraniem Stowarzyszenia Wrazidlok. Patronem tytularnym był Wójt Świerklańca Marek Cyl. Patronatu Salonowi Śląskiemu udzielił także Gminny Ośrodek Kultury w Nakle Śląskim.
Projekt wykładów historycznych wspiera Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach.