Wiadomości z Piekar Śląskich

Metropolitalne Święto Rodziny 2021

  • Dodano: 2021-05-27 06:30, aktualizacja: 2021-05-26 22:17

XIV Metropolitalne Święto Rodziny, któremu w tym roku towarzyszy myśl "Rodzinny dom, bezpieczna przystań" rozpoczęło się 22 maja, a zakończy 6 czerwca.

Patronem honorowym MŚR jest metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, zaś koordynatorem prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Idea Metropolitalnego Święta Rodziny zrodziła się w 2007 roku podczas śląskiej pielgrzymki samorządowców i parlamentarzystów z ówczesnym arcybiskupem Damianem Zimoniem do Rzymu w 750-lecie śmierci św. Jacka, patrona Śląska. To właśnie wtedy prezydent Zabrza wraz ze śp. Krystyną Bochenek zainaugurowały Metropolitalne Święto Rodziny, które dzięki współpracy śląskich miast, organizacji oraz stowarzyszeń rozwija się i trwa do dziś.

Na program Metropolitalnego Święta Rodziny każdego roku składają się liczne wykłady naukowe, wystawy, spektakle, koncerty, kiermasze, festyny, pikniki rodzinne, konkursy, imprezy sportowe i wydarzenia religijne.

Ważnym wydarzeniem będzie też z pewnością pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich (30 maja, Wzgórze Kalwarii) gromadząca od kilkudziesięciu lat wielotysięczny tłum pątników: mężów, ojców i synów. 6 czerwca o godz. 18.00 odbędzie się natomiast Koncert finałowy Metropolitalnego Święta Rodziny, na który zaprasza Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.

W tegoroczne obchody wpisuje się także III Bieg Trzeźwości im. księdza Bronisława Gawrona organizowany przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji rozpoczynający się na stadionie przy ulicy Olimpijskiej 3. Nie brakuje też wydarzeń kulturalnych, wśród których znajduje się Konkurs wokalny dla przedszkolaków organizowany przez Dzielnicowy Dom Kultury w Brzezinach Śląskich. Ponadto w ramach obchodów ulicami miasta w dniu 28 maja przejadą rowerzyści – uczestnicy kolejnej Piekarskiej Rowerowej Masy Krytycznej. Podróż rozpoczną tradycyjnie sprzed budynku Urzędu Miasta Piekary Śląskie przy ulicy Bytomskiej 84.

Program XIV Metropolitalnego Święta Rodziny

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również