Wiadomości z Piekar Śląskich

Mężczyźni pielgrzymowali do Matki Bożej Piekarskiej

  • Dodano: 2022-05-30 07:00, aktualizacja: 2022-05-30 08:14

29 maja, odbyła się Pielgrzymka Mężczyzn i Młodzieńców do Matki Bożej Piekarskiej pod hasłem "Posłani w pokoju Chrystusa".

Mszę św. odprawił abp. Jana Romeo Pawłowskiego z Watykanu. Kalwaryjskie Wzgórze ponownie wypełniło się tłumami wiernych.

Pielgrzymka Mężczyzn i Młodzieńców

Słowo społeczne wygłosił abp. Wiktor Skworc, metropolita katowicki, jednocześnie witając piekarskich pielgrzymów. W obchodach brali udział także przedstawiciel władz miasta Paweł Słota – II Zastępca Prezydenta Miasta. Na przelgrzymkę przybył też premier rządu RP Mateusz Morawiecki.

Pielgrzymkę, jak każdego roku zainaugurowała modlitwa różańcowa – tym razem Litania za wstawiennictwem bł. ks. Jana Machy. Następnie rozpoczęła się procesja z obrazem Matki Bożej Piekarskiej na Wzgórze Kalwaryjskie, gdzie słowo do wiernych wygłosił abp. Wiktor Skworc.

– Wojna postawiła wielki znak zapytania nie tylko nad przyszłością państwa ukraińskiego, Europy i całej cywilizacji. Jest ona także wyzwaniem dla każdego człowieka, który w sumieniu i w działaniu musi odpowiedzieć na pytanie o swoje osobiste zaangażowanie na rzecz pokoju i dobra, miłosierdzia i pojednania. Media nazywają Polskę „mocarstwem humanitarnym”, bo nie budujemy dla nich obozów, lecz otwieramy serca i domy. Zwracam się do rodzin górników i ratowników górniczych poległych w ostatnich katastrofach w kopalniach „Pniówek” i „Zofiówka”. Modlimy się z Wami i za Was, abyście byli mocni wiarą, przekonani, że życie ludzkie zmienia się, ale się nie kończy; że ostatecznie będzie nowe niebo i nowa ziemia, której obywatelami będziemy – zwrócił się do wiernych abp. Wiktor Skworc.

Mszę Świętą celebrował i jednocześnie homilię wygłosił abp. Jan Romeo Pawłowski.

– Nie wstydź się nigdy swojej rodziny. Powinno nam może być smutno, że Jezus odchodzi, ale my wiemy że z nami zostaje, że jest, tutaj dzisiaj jest z nami, bo zapewnił: gdzie dwaj albo trzej są zgromadzeni w imię Moje, tam Ja jestem pośród nich. I wiemy, że Jego Wniebowstąpienie było potrzebne także dla nas, bo przygotował nam miejsce w Niebie, w Domu Ojca. Ojczyzna – ziemia ojców. Nasza ziemia, na której się narodziliśmy, wzrastamy, żyjemy. Polska jej na imię. Kochać tę ziemię, ten język którym tu się mówi, te tradycje, tak bardzo związane z krzyżem Chrystusa zmartwychwstałego i z naszą wiarą chrześcijańską i katolicką. Kochać, szanować i żyć historią i współczesnością tej ziemi i być zatroskanym o jej jutro, to się nazywa patriotyzm – mówił podczas homilii abp. Jan Romeo Pawłowski.

Po mszy wyruszyła procesja z obrazem Matki Bożej Piekarskiej do bazyliki. Na zakończenie nabożeństwo majowe w bazylice odprawił abp. koadiutor Adrian Galbas.

Od ponad 70 lat w ostatnią niedzielę maja wierni przybywają do naszego miasta, aby uczestniczyć w Pielgrzymce Stanowej Mężczyzn i Młodzieńców do Piekar Śląskich i by modlić się o zdrowie, szczęście, opiekę oraz dalsze łaski dla siebie i swoich bliskich. Uczestniczą w niej dziadkowie z wnukami, ojcowie z synami, a także całe rodziny, w których tradycja pielgrzymowania jest mocno zakorzeniona. Wszyscy wspólnie biorą udział w niedzielnym nabożeństwie, a każdy z pielgrzymów w tym dniu zwraca się do Matki Boskiej Piekarskiej o wstawiennictwo w indywidualnych intencjach.

Wstępnie szacuje się, że w pielgrzymce brało udział nawet 100 tysięcy osób. Jak zawsze wzdłuż ulicy Bytomskiej rozstawiły się kramy i stoiska handlowe. Pielgrzymi wrócą do Piekar Śląskich już w sierpniu, podczas pielgrzymki kobiet.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również