Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Piekarach Śląskich kładzie duży nacisk na rozwiązania ekologiczne. Fotowoltaika i samochód elektryczny to tylko niektóre działania na rzecz ochrony środowiska. W planach są kolejne inwestycje.
Ważnym elementem działalności przedsiębiorstwa – zarówno z powodów środowiskowych, jak i bezpieczeństwa energetycznego – są inwestycje w zielone źródła energii. W 2020 roku Główny Instytut Górnictwa przeprowadził, na zlecenie władz spółki, audyt energetyczny wszystkich jej obiektów. Dzięki temu opracowaniu na Oczyszczalni Południe została zamontowana pierwsza instalacja fotowoltaiczna o mocy 50 kW, która w całości wykorzystywana jest na potrzeby pracy urządzeń Oczyszczalni. Ciąg paneli zlokalizowanych na ziemi ma długość około 50 m. W planach jest realizacja kolejnych inwestycji w odnawialne źródła energii:
- montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy 50kW na terenie Oczyszczalni Północ – rok 2022,
- montaż pompy ciepła na terenie Oczyszczalni Południe – rok 2022.
Zielona energia to nie tylko prąd – MPWiK, wypełniając obowiązki z zapisu ustawy o elektromobilności i paliwach stałych, w 2020 zakupiło pierwszy elektryczny samochód. Do roku 2025 zaplanowana jest sukcesywna wymiana floty i zakup kolejnych elektrycznych pojazdów, tak by ich udział stanowił 30% wszystkich aut.
Potrzeby i obszar działania naszego przedsiębiorstwa stale wzrasta. Dziś przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne nie pełnią jedynie funkcji dystrybucji wody i odbioru ścieków, ale włączają się w różnego rodzaju akcje związane z ochroną zasobów naturalnych i środowiska. MPWiK w roku 2021 przystąpiło do współpracy ze spółką AIUT oraz naukowcami z Instytutu Informatyki Teoretycznej i Stosowanej Polskiej Akademii Nauk nad opracowaniem inteligentnego rozwiązania, które pomoże minimalizować straty wody oraz szybko i precyzyjnie wykrywać wycieki w sieciach wodociągowych.
Pierwszy etap badawczy realizowany jest właśnie w MPWiK, gdzie działa jedna z najnowocześniejszych i zarazem największa w kraju sieć IoT do zdalnego odczytu wskazań wodomierzy odbiorców, w oparciu o energooszczędną, bezprzewodową technologię komunikacji LoRaWAN. Wszystkie opisywane rozwiązania, które wdrażane są w przedsiębiorstwie, dążą do poprawy jakości jego usług.
Na szerszą skalę ciągły rozwój cyfryzacji skłania spółki miejskie do zmian, wyjścia na zewnątrz, tworzenia nowych sieci komunikacyjnych, co w przyszłości stworzyć może inteligentne miasta – SMART CITY.