Wiadomości z Piekar Śląskich

MPWiK inwestuje w ekologię

  • Dodano: 2021-08-26 11:15

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Piekarach Śląskich kładzie duży nacisk na rozwiązania ekologiczne. Fotowoltaika i samochód elektryczny to tylko niektóre działania na rzecz ochrony środowiska. W planach są kolejne inwestycje.

Ważnym elementem działalności przedsiębiorstwa – zarówno z powodów środowiskowych, jak i bezpieczeństwa energetycznego – są inwestycje w zielone źródła energii.  W 2020 roku Główny Instytut Górnictwa przeprowadził, na zlecenie władz spółki, audyt energetyczny wszystkich jej obiektów. Dzięki temu opracowaniu na Oczyszczalni Południe została zamontowana pierwsza instalacja fotowoltaiczna o mocy 50 kW, która w całości wykorzystywana jest na potrzeby pracy urządzeń Oczyszczalni. Ciąg paneli zlokalizowanych na ziemi ma długość około 50 m. W planach jest realizacja kolejnych inwestycji w odnawialne źródła energii:

  • montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy 50kW na terenie Oczyszczalni Północ – rok  2022,
  • montaż pompy ciepła na terenie Oczyszczalni Południe –  rok 2022.

Zielona energia to nie tylko prąd – MPWiK, wypełniając obowiązki z zapisu ustawy o elektromobilności i paliwach stałych, w 2020 zakupiło pierwszy elektryczny samochód. Do roku 2025 zaplanowana jest sukcesywna wymiana floty i zakup kolejnych elektrycznych pojazdów, tak by ich udział stanowił 30% wszystkich aut.

Potrzeby i obszar działania naszego przedsiębiorstwa stale wzrasta. Dziś przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne nie pełnią jedynie funkcji dystrybucji wody i odbioru ścieków, ale włączają się w różnego rodzaju akcje związane z ochroną zasobów naturalnych i środowiska. MPWiK w roku 2021 przystąpiło do współpracy ze spółką AIUT oraz naukowcami z Instytutu Informatyki Teoretycznej i Stosowanej Polskiej Akademii Nauk nad opracowaniem inteligentnego rozwiązania, które pomoże minimalizować straty wody oraz szybko i precyzyjnie wykrywać wycieki w sieciach wodociągowych.

Pierwszy etap badawczy realizowany jest właśnie w MPWiK, gdzie działa jedna  z najnowocześniejszych i zarazem największa w kraju sieć IoT do zdalnego odczytu wskazań wodomierzy odbiorców, w oparciu o energooszczędną, bezprzewodową technologię komunikacji LoRaWAN. Wszystkie opisywane rozwiązania, które wdrażane są w przedsiębiorstwie, dążą do poprawy jakości jego usług.

Na szerszą skalę ciągły rozwój cyfryzacji skłania spółki miejskie do zmian, wyjścia na zewnątrz, tworzenia nowych sieci komunikacyjnych, co w przyszłości stworzyć może  inteligentne miasta – SMART CITY.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również