Kredyt hipoteczny to znany i lubiany produkt bankowy, bez którego wiele osób nie byłoby w stanie sfinansować na przykład zakupu własnego mieszkania. Hipoteka stanowi w tej sytuacji zabezpieczenie dla banku. Ale czym jest hipoteka umowna? To nic innego jak prawidłowa nazwa dobrze znanej hipoteki! Dowiedz się na czym polega i jak powstaje.
Hipoteka umowna – czym jest?
Hipoteka umowna to nic innego jak dobrze znana i popularna hipoteka. Jest ona nakładana na podstawie umowy i służy temu, by zabezpieczyć określoną kwotę, którą wierzyciel pożycza kredytobiorcy. Kredyty hipoteczne dla osób prywatnych i pożyczki dla firm opierają się właśnie o ten rodzaj hipoteki.
Potocznie nie używa się z reguły dodatku w postaci określenia „umowna”, bo właściwie za każdym razem, gdy będziesz miał do czynienia z hipoteką będzie to właśnie ten typ. Istnieje również hipoteka przymusowa, ale to mało znany i rzadko występujący rodzaj zabezpieczenia. Stosuje się go wtedy, gdy osoba zalega z zapłaceniem na przykład podatków i wierzyciel zabezpiecza nieruchomość dopóki zaległości nie zostaną uregulowane.
Hipoteka umowna – jak działa?
Jeśli chcesz wziąć kredyt hipoteczny, musisz objąć jakąś nieruchomość hipoteką. Może to być coś, co już posiadasz albo np. mieszkanie, którego zakup sfinansujesz właśnie z kredytu hipotecznego. Dlaczego banki wymagają hipoteki w przypadku tak dużych pożyczek? Jest to po prostu zabezpieczenie na wypadek, gdyby kredytobiorca z jakiegoś powodu przestał spłacać raty. Kredyty hipoteczne opiewają często na bardzo duże kwoty, dlatego banki muszą się w jakiś sposób zabezpieczyć, by nie stracić setek tysięcy złotych.
Jeśli kredytobiorca przestanie spłacać swoje zobowiązanie, bank (albo SKOK) ma prawo żądać wszczęcia postępowania egzekucyjnego. W jego wyniku może dojść do zajęcia przez bank nieruchomości objętej hipoteką, sprzedaży i odzyskania pieniędzy. Jeśli wierzycieli jest więcej, ten, w którym został wzięty kredyt hipoteczny ma pierwszeństwo w odzyskaniu należności.
Hipoteka umowna a kredyt hipoteczny
Najczęściej tego typu zabezpieczenie stosuje się przy kredytach mieszkaniowych, bo niewiele osób stać na kupienie własnego mieszkania za gotówkę. Pożyczki hipoteczne biorą też firmy, na przykład na rozbudowanie siedziby czy dobudowanie hali magazynowej/produkcyjnej. O czym musisz wiedzieć, jeśli chcesz wziąć kredyt hipoteczny?
Hipotekę umowną ustanawia na rzecz banku właściciel nieruchomości.
Hipotekę można ustanowić wyłącznie na rzecz banku lub SKOKU, ponieważ to jedyne instytucje, które mogą udzielić osobie fizycznej kredytu hipotecznego.
Bank w żaden sposób nie przejmuje nieruchomości ani nie dostaje praw do zarządzania nią. Decyzję o ewentualnym zajęciu nieruchomości podejmuje się w toku postępowania, ale tylko w sytuacji, gdy kredytobiorca przestanie spłacać raty.
Po spłacie kredytu bank powinien usunąć informację o hipotece poprzez tzw. list mazalny.
Jeśli zastanawiasz się nad kredytem hipotecznym, pomocna może być porównywarka kredytów hipotecznych na finanse.rankomat.pl. W jednym miejscu zgromadzone są oferty różnych banków, dzięki czemu możesz sprawdzić, jakie masz możliwości i ile taki kredyt może kosztować.