Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia przygotowała materiały dotyczące zagospodarowywanie wód opadowych na terenach miejskich.
Tym samym władze miasta chcą zachęcić jak największy krąg osób do podejmowania drobnych inicjatyw oraz prostych rozwiązań w zakresie retencjonowania wody.
Z uwagi na to, że miasta i gminy naszej Metropolii, jak większość miejsc w Polsce, muszą sprostać wyzwaniom dostosowania do zachodzących zmian klimatu. Jednym z kluczowych wyzwań jest gospodarowanie deszczówką. Gdy wód opadowych jest za dużo, dochodzi do podtopień, gdy jest ich za mało – schną trawniki, żółkną liście drzew i spacerujemy po zakurzonych i nagrzanych ulicach.
Najskuteczniejszym działaniem jest zagospodarowywanie wód opadowych w miejscu, gdzie spadają one na ziemię. Najbezpieczniej i najtaniej będzie, gdy zamiast kosztownej infrastruktury, zaczniemy mądrze myśleć o naszym otoczeniu.
UM podpowiada kilka prostych rozwiązań, które można zastosować we własnym domu czy ogrodzie, żeby poprawić stan środowiska w bezpośrednim otoczeniu. Suma małych działań, takich jak ogrody deszczowe, oczka wodne, beczki na wodę pod rynnami, czy likwidowanie nadmiernie i często niepotrzebnie uszczelnionych powierzchni i ich zamiana na przepuszczające wodę, pozwoli osiągnąć oczekiwany efekt.
Poprzez załączone materiały chce się zachęcić mieszkańców, do zaangażowania się w poprawę bezpieczeństwa i komfortu życia w Metropolii, poprzez ekoodpowiedzialne myślenie o deszczówce.