Wiadomości z Piekar Śląskich

Park międzyosiedlowy z pumptrackiem

  • Dodano: 2023-01-25 14:15

W zeszłym roku Piekary Śląskie otrzymały dofinansowanie o wartości 4.500.000 zł na realizację zadania “Zagospodarowanie terenu w rejonie ul. Armii Krajowej w Piekarach Śląskich”, w jego ramach powstanie park międzyosiedlowy, gdzie usytuowane będą rowerowy pumptrack i miasteczko rowerowe. Inwestycja rozpocznie się w tym roku i zakończy się w 2024. Kolejny fragment miasta zmieni się nie do poznania.

Zagospodarowanie terenu w rejonie ul. Armii Krajowej – rozbudowa infrastruktury rekreacyjnej w tym stworzenie parku międzyosiedlowego wraz z rowerowym pumptrackiem i miasteczkiem rowerowym, w tym roku pochłonie 2,5 mln zł z całkowitej sumy 5 mln. zł przeznaczonych na ten cel. Dofinansowanie w wysokości 4,5 mln zł udzielone zostało z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Jaki jest plan na projekt?

Projekt zakłada zagospodarowanie terenu poprzez budowę pumptracka oraz miasteczka ruchu drogowego do nauki jazdy wraz z komunikacją wewnętrzną oraz budową elementów małej architektury.

Rowerowy plac zabaw typu pumptrack będzie torem wykonanym w technologii lanego betonu, metodą torkretowania. Pumptrack składać się będzie z muld, zakrętów profilowanych oraz małych „hopek” ułożonych w takiej kolejności, aby umożliwić rozpędzenie i utrzymywanie prędkości bez pedałowania. Przy zachowaniu maksymalnego poziomu bezpieczeństwa, obiekt pozwala na obycie z rowerem, rozwija koordynację ruchową oraz poprawia zmysł równowagi. Wymienione aspekty sprawią, że z aktywności na projektowanym pumptracku będą mogły korzystać osoby w różnym wieku oraz o różnym stopniu zaawansowania.

Co jeszcze zobaczymy?

Miasteczko ruchu drogowego, usytuowane będzie w północnej części parku. Projektowany obiekt zbudowany będzie z dróg o szerokości maksymalnie 2 m, przeszkód typowych dla sytuacji na drodze np. przejazd kolejowy. Dodatkowo na torze pojawią się znaki drogowe pionowe oraz poziome, namalowane na jezdni.

Chodniki z kostki betonowej bezfazowej. Przewiduje się lokalizację elementów małej architektury takich jak: ławki parkowe, kosze na śmieci, tablice informacyjne oraz stojaki na rowery. Na obszarze opracowania planuje się również nasadzenia drzew (jesion wyniosły, dąb szypułkowy oraz lipa drobnolistna).

Po zakończeniu realizacji projektu Piekary Śląskie wzbogacą się o nowe miejsce aktywnej rekreacji dla mieszkańców w każdym wieku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również