Policjanci każdego dnia kontrolują zachowania uczestników ruchu drogowego. Z pewnością na taryfę ulgową nie mogą liczyć osoby, które będąc pod wpływem alkoholu, narażają na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale także inne osoby poruszające się po drodze.
Nietrzeźwi kierowcy na piekarskich drogach
W piątek policjanci z wydziału ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej 47-letniego kierującego volkswagenem. Badanie alkomatem wskazało u mężczyzny niecałe pół promila alkoholu. Niecałą godzinę później ten sam patrol zatrzymał na ulicy Papieża Jana Pawła II kierującego seatem. Badanie 38-latka wykazało blisko pół promila alkoholu. Po sprawdzeniu mężczyzny w systemach okazało się, że posiada on dwa sądowe zakazy prowadzenia pojazdów, w tym jeden dożywotni. Z kolei w sobotę mundurowi z drogówki zatrzymali do kontroli drogowej na ulicy Podmiejskiej kierującą peugeotem. 52-latka kierowała samochodem w stanie po użyciu alkoholu. Kierujący stracili prawo jazdy, a za swoje przewinienia odpowiedzą przed sądem.
Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą do 2 lat więzienia. Wobec sprawcy takiego przestępstwa sąd ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym, oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie nie niższej niż 5 000 złotych. Kolejną dolegliwością jest wyznaczana przez sąd kara grzywny czy podanie wyroku do publicznej wiadomości. Zatrzymywane prawo jazdy w wielu przypadkach wiąże się z również z utratą pracy. Ponadto sprawcy nie mogą liczyć na wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela z tytułu OC, w razie uczestniczenia w zdarzeniu drogowym.