Wznowione zostały porody rodzinne oraz operacje planowe. Otwarte przychodnie przyszpitalne i w pełni funkcjonujący Ośrodek Rehabilitacji. Piekarskie Centrum Medyczne w przeciągu ostatnich 3 miesięcy tylko raz i to na kilkanaście godzin wstrzymało przyjęcia na Izbie Przyjęć.
Musieliśmy wstrzymać operacje planowe, porody rodzinne, jak i przyjęcia w przychodniach. Takie były wytyczne. Lekarze i fizjoterapeuci udzielali porad online. Przez cały ten czas nasze oddziały funkcjonowały, w trybie „ostrym”. Pacjenci byli operowani, przyjmowani na oddział, a i porody odbywały się bez zakłóceń. Od samego początku staramy się dmuchać na zimne, co bez wątpienia przekłada się na normalne funkcjonowanie naszego szpitala – mówi Zbigniew Żołnierczyk, prezes Piekarskiego Centrum Medycznego.
Potwierdzeniem powyższego są choćby liczby. Tylko w maju br. na świat przyszło 64 maluchów. Od początku roku, aż 273 dzieciaków (dane na dzień 31 maja br.) Przeprowadzono łącznie 283 zabiegi i operacje (marzec-maj) na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym, jak i na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej.
Piekarski szpital, jako jeden z nielicznych już w lutym br. informował, że jest przygotowany na koronawirusa. Zespół ds. epidemiologii opracował i wdrożył procedury dotyczące wirusa. Zabezpieczono również placówkę w odpowiedni sprzęt i odzież. Przygotowano pomieszczenia przeznaczone do ewentualnej izolacji. Na bieżąco monitorowano i systematycznie przeglądano wewnętrzne procedury na wypadek pojawienia się wirusa.
W przeciągu kolejnych tygodni jeden z oddziałów przekształcono w oddział obserwacyjny. Przed wejściem na teren szpitala w specjalnych namiotach pobierane są wymazy od każdego pacjenta przychodzącego. Wyznaczona jest także strefa czysta i strefa brudna, w której „podejrzany” pacjent przebywa. Tu także pacjent jest przez 24 godziny na dobę monitorowany przez kamery, które nie tylko rejestrują pomieszczenie, ale i stan zdrowia danej osoby. Każdy wchodzący na teren placówki musi przejść przez specjalną bramkę do bezdotykowego pomiaru temperatury. Dodatkowo przed Izbą Przyjęć zamontowano bramkę do dezynfekcji.
Wszystkie działania, sprzęt, które wprowadziliśmy bez wątpienia pomogły nam normalnie funkcjonować, w tym trudnym okresie. Placówka nie była zamknięta, świadczyła i nadal świadczy usługi na najwyższym poziomie. Chroniliśmy pacjentów i siebie nawzajem. Warto także podkreślić, że na wysokości zadania stoją wszyscy pracownicy placówki od portierów, sprzątaczek, salowych, pań z kuchni, pielęgniarki, położne po lekarzy. Cały personel naszego szpitala przez cały ten okres pracuje normalnie na najwyższych obrotach – dodaje prezes Żołnierczyk.
Prezes podkreśla także, że nie bez znaczenia jest postawa mieszkańców Piekar Śląskich i okolicznych miast, a także władz miasta którzy bardzo pomogli szpitalowi i rzeczowo i materialnie. Piekarski szpital miejski, to jeden z najnowocześniejszych szpitali w Polsce i praktycznie jeden z najniższym kontraktem na Śląsku.
Szpital ma 6 wysoko – wyspecjalizowanych oddziałów: Endokrynologia, Geriatria, Oddział Wewnętrzny z intensywnym nadzorem kardiologicznym, Ginekologia i Położnictwo, Oddział Noworodkowy, Blok Porodowy oraz Chirurgia Ogólna i Endokrynologiczna. Działa aż sześć poradni wielospecjalistycznych: Endokrynologiczna, Onkologiczna, Patologii Noworodka, Ginekologiczno-Położnicza, Chirurgiczna i Poradnia Chorób Piersi.