Wiadomości z Piekar Śląskich

Kierujesz bez uprawnień? Popełniasz przestępstwo!

  • Dodano: 2020-06-10 07:00, aktualizacja: 2020-06-10 09:37

Chorzowscy policjanci tylko od początku czerwca zatrzymali aż 11 osób, które nie miały uprawnień do kierowania samochodami. Wśród nich byli nie tylko kierowcy, którzy nigdy nie mieli prawa jazdy, ale także tacy, którzy wsiedli za kierownicę pomimo sądowego zakazu. Policjanci przypominają, że kierowanie pojazdem bez uprawnień to przestępstwo.

Policjanci podczas kontroli drogowej sprawdzają dokumenty pojazdu i dokumenty kierującego. Jazda samochodem mimo zatrzymania prawa jazdy, wydanej decyzji o cofnięciu uprawnień lub wręcz z sądowym zakazem prowadzenia samochodu nie umknie uwadze mundurowych. Kierujący, który się na to decyduje – popełnia przestępstwo. Tylko od początku czerwca chorzowscy policjanci zatrzymali aż 11 takich osób.

Jazda bez prawa jazdy: Co nam grozi?
 

  • Mamy prawo jazdy, ale nie posiadamy dokumentu przy sobie - 50 zł
  • Nie posiadamy prawa jazdy danej kategorii lub w ogóle - 500 zł mandatu lub grzywna do 5000 zł plus koszty odholowania pojazdu
  • Odebrano nam prawo jazdy, ale nadal jeździmy-od 50 do 5000 zł grzywny plus sądowy zakaz prowadzenia pojazdów
  • Mamy sądowy zakaz prowadzenia pojazdów-od 3 miesięcy do 5 lat więzienia plus grzywna

Należy również zwrócić uwagę, że w przypadku kolizji, kierowca bez uprawnień, nieważne, czy w ogóle ich nie ma, czy brakuje mu tylko potrzebnej kategorii, będzie musiał pokryć wszelkie szkody. Wprawdzie ubezpieczyciel najpierw wyrównuje straty poszkodowanemu, a potem każe zwrócić sobie pieniądze. Jeśli w wypadku ktoś zginie, możemy zostać obciążeni kwotą nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, możemy także zostać obciążeni wypłatą renty inwalidzkiej poszkodowanym.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również