Wiadomości z Piekar Śląskich

Piekary wysoko w rankingu antysmogowym!

  • Dodano: 2023-04-07 06:30, aktualizacja: 2023-04-07 06:39

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), Polski Alarm Smogowy oraz Bank Światowy opublikowały ranking aktywności gmin w programie Czyste Powietrze za rok 2022.

Powód do dumy

Piekary Śląskie znalazły się w nim na 38 miejscu z 312 wnioskami za rok 2022. Liderem zostały Goczałkowice-Zdrój. Piekary Śląskie są jednym z niewielu dużych miast w województwie śląskim sklasyfikowanym tak wysoko.

Przed nami jest tylko – na 35 miejscu mniejszy, bo 38-tysięczny Knurów. Za nami znalazły się: 46. Radzionków, 51. Wodzisław Śląski, 75. Ruda Śląska i 92. Jastrzębie-Zdrój.

Ranking aktywności gmin w programie Czyste Powietrze za rok 2022

Wśród najaktywniejszych samorządów znajdują się przede wszystkim gminy województwa śląskiego (25 gmin w pierwszej setce). Na drugim miejscu uplasowało się województwo kujawsko-pomorskie (18 gmin w pierwszej setce najaktywniejszych).

Ranking gmin utworzony został na podstawie dostarczonych przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej danych o liczbie wniosków do programu “Czyste Powietrze”, złożonych przez właścicieli budynków jednorodzinnych w poszczególnych gminach. Ranking powstał na bazie liczby wniosków przyjętych w danym kwartale.

Piekary Śląskie, jako jedna z pierwszych gmin w Polsce, rozpoczęły realizację „Programu Likwidacji Niskiej Emisji”. Podstawowym celem jest oczywiście systemowe ograniczanie emisji substancji szkodliwych do powietrza atmosferycznego oraz poprawa efektywności energetycznej budynku. Od 2014 roku wydaliśmy na te cele ponad 27,5 mln zł. Dodatkowo, największa inwestycja proekologiczna, czyli termomodernizacja osiedla Wieczorka, pochłonęła ponad 70 mln zł i objęła 79 budynków. - czytamy na stronie UM.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również