Piekary Śląskie - portal miejski PiekarySlaskie.com.pl

Wiadomości z Piekar Śląskich

Piekarzanie wygrali Omnibusa

  • Dodano: 2016-05-23 10:45
Drużynowo i indywidualnie młodzi piekarzanie okazali się najlepsi w I edycji Testu Wiedzy Obywatelskiej - Super Gimnazjalista Omnibus, w którym startowali gimnazjaliści z ośmiu miast.
 
 
Finał, który odbył się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego, jest rozszerzeniem formuły rozgrywanego w kwietniu piekarskiego Omnibusa, do którego zaproszono uczniów z Bobrownik, Wojkowic, Siemianowic Śląskich, Chorzowa, Bytomia, Radzionkowa i Świerklańca.
 
 
Uczestnicy odpowiadali na 51 pytań, które opracował radny Łukasz Ściebiorowski - pomysłodawca i organizator Omnibusa, oraz nauczyciel historii Janusz Dziuk. Zakres tematyczny obejmował zagadnienia z różnych dziedzin w tym: historii, geografii, kultury, sportu, ekonomii,  filmu, regionu, państwa polskiego jak i Europy. Odpowiadano m.in. na takie pytania, jak: kto jest przewodniczącym parlamentu europejskiego; jaki kraj wszedł do Unii Europejskiej jako ostatni, jak wybierany jest przewodniczący Rady Miasta, jak nazywa się najwyższe odznaczenie państwowe; o czym opowiada film "Sól ziemi czarnej"; kto po raz pierwszy przyłączył Śląsk do Polski; gdzie odbyły się w 1991 roku Światowe Dni Młodzieży czy też gdzie powstała pierwsza linia metra.
 
 
Omnibusa wygrał reprezentant naszego miasta  Mateusz Wójcik (Miejskie Gimnazjum nr 4), który uzyskał tytuł: „Super Gimnazjalista Omnibus 2016”. Na miejscu drugim uplasował się również piekarzanin - Mateusz Lubos (Miejskie Gimnazjum nr 3) a na trzecim uczeń Gimnazjum z Bobrownik - Rogoźnika Marcel Ostrowski.Cała trójka otrzymała nagrody rzeczowe oraz wycieczkę do Brukseli ufundowaną przez Posła do Parlamentu Europejskiego prof. Jerzego Buzka. Dołączy do nich Aleksandra Żydek, która wygrała piekarską edycję Omnibusa.
 
 
Drużynowo najlepiej spisali się również piekarzanie w składzie: Aleksandra Żydek i Mateusz Wójcik z MG 4, Mateusz Lubos - MG 3, Kinga Skutnik - MG 1, Patryk Galecki - Gimnazjum Katolickie, Małgorzata Kopydłowska - MG 2. Na miejscu drugim uplasował się Chorzów, a na trzecim Świerklaniec.
 
 
Honorowy Patronat nad Testem objęli: Poseł do Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek oraz Prezydent Miasta Piekary Śląskie Sława Umińska-Duraj.
 
Patronat medialny sprawowało Radio Piekary i "Przegląd Piekarski".
Organizatorami Testu było Stowarzyszenie Komitet Obywatelski Miasta Piekary Śląskie, Obywatelski Klub Radnych, Fundacja Powiatowe Dzieci wraz z partnerami oraz I Liceum Ogólnokształcącym.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.