Wiadomości z Piekar Śląskich

Pielgrzymka Stanowa Mężczyzn i Młodzieńców

  • Dodano: 2021-05-27 07:00, aktualizacja: 2021-05-26 22:22

30 maja odbędzie się tegoroczna Pielgrzymka Mężczyzn i Młodzieńców do Piekar Śląskich.

W tym roku przebiegnie w zmienionej formie, ze względu na pandemię nie będzie miała charakteru masowego jak w latach poprzednich. Ograniczono limit uczestników do 10 tys. osób, zaś Wzgórze Kalwaryjskie podzielono na sektory.

"Niestety, sytuacja epidemiologiczna w naszym województwie jest w dalszym ciągu niestabilna. Dlatego też liczbę pielgrzymów obecnych na piekarskim wzgórzu ograniczymy do 10 tys. osób, a wszystkich uczestników naszego modlitewnego spotkania będzie obowiązywała sanitarna profilaktyka wyrażona dezynfekcją dłoni, zasłanianiem w plenerze ust i nosa maseczką oraz zachowaniem stosownego dystansu. Liczę w tym względzie na wyrozumiałość i mądrość pielgrzymów oraz dostosowanie się do wskazań służb kościelnych i cywilnych w imię najważniejszego imperatywu: miłości bliźniego i troski o zdrowie wszystkich i każdego. Słowo zachęty do udziału w pielgrzymce kieruję w tym kontekście do osób zaszczepionych i tych, którzy pokonali w ostatnim czasie zakażenie koronawirusem" – przekazał w komunikacie z 13 maja 2021 r. ks. Wiktor Skworc, Arcybiskup Metropolita Katowicki.

Program Pielgrzymki Mężczyzn i Młodzieńców:

  • 8.00 – Modlitwa indywidualna.
  • 8.30 – Modlitwa różańcowa. Litania do św. Józefa
  • 9.30 – Procesja z obrazem Matki Bożej Piekarskiej na kalwarię. Powitanie pielgrzymów. Słowo społeczne abp. Wiktora Skworca, metropolity katowickiego.
  • 11.00 – Msza św. pod przewodnictwem i z homilią abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.
  • 14.30 – Procesja z obrazem Matki Bożej Piekarskiej do bazyliki.
  • 15.00 – nabożeństwo majowe w bazylice pod przewodnictwem bp Adama Wodarczyka.

Jak głosi komunikat Archidiecezji Katowickiej: "W sprawach organizacyjnych wierni powinni zgłosić chęć udziału w pielgrzymce u swoich proboszczów. Na piekarskie wzgórze będą wpuszczane tylko i wyłącznie wcześniej zgłoszone osoby".

Pielgrzymki stanowe mają niezwykle bogatą historię. Nie bez przyczyny mówi się, że Piekary są duchową stolicą Śląska, a Matka Boża Piekarska czczona jest jako Matka Miłości i Sprawiedliwości Społecznej. Do Piekar Śląskich pielgrzymowali goście, wśród których byli m.in. kardynałowie Stefan Wyszyński, Franciszek Macharski i Józef Glemp. W latach 1965-1978 Słowo Boże na Kalwarii głosił także Karol Wojtyła.

Tegoroczna pielgrzymka będzie transmitowana – zarówno przez telewizje (TVP Polonia, TVP Katowice), jak i stacje radiowe (Radio eM i Radio Katowice). Również Parafia Imienia NMP i Św. Bartłomieja będzie relacjonować wydarzenie w internecie.

UTRUDNIENIA W RUCHU

Zamknięcia dróg i zakaz parkowania

Na terenie miasta nastąpi zmiana organizacji ruchu. 30 maja wprowadzony zostanie zakazu poruszania się pojazdów na ul. Bytomskiej (poza samochodami uprawnionych służb) od skrzyżowania z ul. Ziętka do skrzyżowania z ul. Jana Pawła II w godzinach od 7.00 do 18.30.

W dniach 29 maja od godziny 17.00 do 30 maja do godz. 18.30 wprowadzony będzie zakaz zatrzymywania się i postoju na ul. Bytomskiej od skrzyżowania z ul. Ziętka do ul. Studziennej, na ul. Studziennej, ul. Ficka, ul. Popiełuszki oraz Placu Maryjnym.

Gdzie możemy zaparkować?

  • parking przy ul. Ziętka – na wysokości byłej KWK Piekary
  • ul. Chopina (strona prawa, jadąc od ul. Pod Lipami)
  • ul. Karola Miarki, parking przy Centrum Handlowym.

Handel

Zakaz handlu, wzorem lat ubiegłych, obowiązywał będzie przy ul. Bytomskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Pod Lipami do skrzyżowania z  ul. Ziętka. Handel odbywać się będzie wyłącznie dla posiadaczy zezwoleń Urzędu Miasta Piekary Śląskie. Stanowiska handlowe zostaną usunięte do godz. 18.00 w dniu 30 maja.

Komunikacja miejska

30 maja w godzinach 7.00 – 18.30 zmianie podlegać będzie funkcjonowanie komunikacji autobusowej na zamkniętym odcinku ul. Bytomskiej. Wyłączone zostaną przystanki Piekary Bazylika (w obu kierunkach) oraz Piekary Dwór (w kierunku Bytom). Autobusy pojadą ul. Bytomska następnie skręcą w ul. Ziętka i skierują się do ul. Jana Pawła II.

Pielgrzymka Stanowa Mężczyzn i Młodzieńców / fot. UM Piekary Śląskie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również