Wiadomości z Piekar Śląskich

Policja apeluje o rozsądek na drodze

  • Dodano: 2018-08-16 11:45

Sierpniowy weekend to czas intensywnych wyjazdów i wakacyjnych podróży. Ważne byśmy w tym czasie bezpiecznie dotarli do celu, a potem wrócili do naszych domów. Na drogach Dolnego Śląska nad bezpieczeństwem podróżujących czuwać będą policjanci. Jednak nic nie zastąpi zdrowego rozsądku kierowców i przestrzegania zasad bezpieczeństwa oraz przepisów ruchu drogowego.

W tym czasie należy spodziewać się wzmożonego ruchu na drogach, a co się z tym wiąże większego zagrożenia zdarzeniami. Dlatego dolnośląscy policjanci rozpoczynają już dziś wzmożone działania kontrolne, które potrwają do czwartku. Funkcjonariusze pełnić będą służbę w radiowozach oznakowanych i nieoznakowanych. Będą wyposażeni m.in. w urządzenia do pomiaru prędkości i trzeźwości.

Policjanci zwrócą szczególną uwagę na prędkość, trzeźwość kierujących oraz właściwe wykonywanie manewrów, a w szczególności wyprzedzania, bo to właśnie one są niezmiennie najczęstszą przyczyną wypadków drogowych, szczególnie tych tragicznych w skutkach. Funkcjonariusze sprawdzą też stosowanie pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci.

Oprócz bieżących działań kontrolnych na drodze, dolnośląscy funkcjonariusze prowadzą też działania prewencyjne. Podczas spotkań z mieszkańcami, a także podczas kontroli na drogach, przypominają o zasadach bezpiecznej jazdy. Ostrzegają przed zagrożeniami, które mogą wystąpić na drodze. Jednak bezpieczeństwo podczas jazdy w dużej mierze zależy od nas samych. Nasilone kontrole policyjne mają nam przypominać o tym, by nie szarżować na drogach.

Nie zapominajmy, że podczas jazdy odpowiadamy nie tylko za własne bezpieczeństwo, ale również osób z nami podróżujących. Apelujemy do wszystkich kierowców o szczególną uwagę, zachowanie rozsądku, a przede wszystkim o stosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Pod żadnym pozorem nie wsiadajmy za kierownicę po wcześniejszym wypiciu alkoholu. Przed wyjazdem w trasę przypominamy też kilka zasad:

- sprawdźmy stan techniczny pojazdu, jego wyposażenie (trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę)
- sprawdźmy niezbędne dokumenty (prawo jazdy, ubezpieczenie OC oraz dowód rejestracyjny z aktualnymi badaniami technicznymi),
- podczas jazdy zawsze korzystamy z pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci,
- przestrzegajmy ograniczeń prędkości, dostosujmy ją do panujących warunków atmosferycznych i drogowych,
- pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania, szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami - oni nie zawsze są widoczni na drodze,
- wyruszając w dłuższą trasę, zaplanujmy sobie przerwy,
- bądźmy wypoczęci, zrelaksowani, a przede wszystkim trzeźwi.

Ponadto kierowcy samochodów ciężarowych powinni pamiętać o ograniczeniach i zakazach ruchu (dotyczy to pojazdów o dmc przekraczającej 12 ton): 14 sierpnia 2018 – w godz. 18.00 - 22.00 oraz 15 sierpnia 2018 – w godz.  8.00 - 22.00

W pozostałych dniach: piątek w godz. 18.00 - 22.00, sobota w godz. 8.00 – 14.00, niedziela w godz. 8.00 – 22.00.


Źródło: KMP Piekary Śląskie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również