Wiadomości z Piekar Śląskich

Powstają kolejne ścieżki rowerowe

  • Dodano: 2021-08-05 06:30, aktualizacja: 2021-08-04 21:46

Miasto rusza z kolejnym etapem budowy ścieżek rowerowych. Trwają prace w ciągu ul. Armii Krajowej na terenie osiedla Wieczorka, nowe trakty pojawiają się też w rejonie ul. Kalwaryjskiej oraz wzdłuż muru cmentarza do ul. Ziętka.

Niestety planowane prace nie posuwają się w takim tempie jak tego oczekiwano, konieczne były liczne zmiany w planach, a nawet zmiana samego projektanta.

Plan budowy

W zwartej miejskiej zabudowie problem stanowią ciągłe kolizje z sieciami – prądem, gazem, kanalizacją, teletechniką itp.  Każde z rozwiązań i przekładek trzeba indywidualnie uzgadniać. Zanim utworzymy pełna sieć połączeń konieczne jest wykonanie wielu łączników. 

Obecnie realizowana jest trasa wzdłuż ul. Armii Krajowej, która połączy osiedle Wieczorka z istniejącym już szlakiem rowerowym w stronę zbiornika Kozłowa Góra. Ruszyły też prace w rejonie ul. Kalwaryjskiej, w pierwszej kolejności wzdłuż muru cmentarnego, korytowany jest teren pod nową ścieżkę.

Jednocześnie ogłoszono postępowanie przetargowe na wykonanie kolejnych dwóch odcinków: trasa rowerowa w ciągu ul. Sportowej od ul. Olimpijskiej do ul. Bytomskiej oraz odcinek od Ronda „Andaluzja” do skrzyżowania ul. Wyszyńskiego z ul. Czołgistów. Zakres prac obejmować będzie między innymi: budowę ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych o nawierzchni z mieszanki mineralno-bitumicznej, powstanie chodników z kostki brukowej, przebudowę sieci elektroenergetycznych wraz ze stworzeniem nowego oświetlenia, wykona tez będą nowe nasadzenia drzew i krzewów.

W pełni funkcjonalny jest już odcinek od granicy z Radzionkowem na Księża Górze wzdłuż ul. Jana Pawła II do ul. Bytomskiej, kolejny dłuższy odcinek to trasa z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przez Las Dioblina do zbiornika Kozłowa Góra.

Projektowane jest między innymi przedłużenie trasy na ul. Jana Pawła II w stronę osiedla Wieczorka, konieczne jest jednak przeprowadzenie drogi rowerowej przez skrzyżowanie z ulicą Bytomską i przebudowa układu komunikacyjnego przy piekarskim sądzie. W fazie projektowej jest również przebudowa ścieżki prowadzącej od skrzyżowania ul. Bytomskiej z ul. Jana Pawła II w stronę Kozłowej Górę, aż do granicy miasta ze Świerklańcem.

Docelowo miasto ma być połączone całym systemem ścieżek rowerowych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również