Wiadomości z Piekar Śląskich

Powstają kolejne ścieżki rowerowe

  • Dodano: 2021-08-05 06:30, aktualizacja: 2021-08-04 21:46

Miasto rusza z kolejnym etapem budowy ścieżek rowerowych. Trwają prace w ciągu ul. Armii Krajowej na terenie osiedla Wieczorka, nowe trakty pojawiają się też w rejonie ul. Kalwaryjskiej oraz wzdłuż muru cmentarza do ul. Ziętka.

Niestety planowane prace nie posuwają się w takim tempie jak tego oczekiwano, konieczne były liczne zmiany w planach, a nawet zmiana samego projektanta.

Plan budowy

W zwartej miejskiej zabudowie problem stanowią ciągłe kolizje z sieciami – prądem, gazem, kanalizacją, teletechniką itp.  Każde z rozwiązań i przekładek trzeba indywidualnie uzgadniać. Zanim utworzymy pełna sieć połączeń konieczne jest wykonanie wielu łączników. 

Obecnie realizowana jest trasa wzdłuż ul. Armii Krajowej, która połączy osiedle Wieczorka z istniejącym już szlakiem rowerowym w stronę zbiornika Kozłowa Góra. Ruszyły też prace w rejonie ul. Kalwaryjskiej, w pierwszej kolejności wzdłuż muru cmentarnego, korytowany jest teren pod nową ścieżkę.

Jednocześnie ogłoszono postępowanie przetargowe na wykonanie kolejnych dwóch odcinków: trasa rowerowa w ciągu ul. Sportowej od ul. Olimpijskiej do ul. Bytomskiej oraz odcinek od Ronda „Andaluzja” do skrzyżowania ul. Wyszyńskiego z ul. Czołgistów. Zakres prac obejmować będzie między innymi: budowę ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych o nawierzchni z mieszanki mineralno-bitumicznej, powstanie chodników z kostki brukowej, przebudowę sieci elektroenergetycznych wraz ze stworzeniem nowego oświetlenia, wykona tez będą nowe nasadzenia drzew i krzewów.

W pełni funkcjonalny jest już odcinek od granicy z Radzionkowem na Księża Górze wzdłuż ul. Jana Pawła II do ul. Bytomskiej, kolejny dłuższy odcinek to trasa z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przez Las Dioblina do zbiornika Kozłowa Góra.

Projektowane jest między innymi przedłużenie trasy na ul. Jana Pawła II w stronę osiedla Wieczorka, konieczne jest jednak przeprowadzenie drogi rowerowej przez skrzyżowanie z ulicą Bytomską i przebudowa układu komunikacyjnego przy piekarskim sądzie. W fazie projektowej jest również przebudowa ścieżki prowadzącej od skrzyżowania ul. Bytomskiej z ul. Jana Pawła II w stronę Kozłowej Górę, aż do granicy miasta ze Świerklańcem.

Docelowo miasto ma być połączone całym systemem ścieżek rowerowych.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.