Wiadomości z Piekar Śląskich

Problemy w funkcjonowaniu Metropolii

  • Dodano: 2021-12-20 07:00, aktualizacja: 2021-12-19 21:45

Metropolia GZM w momencie powstawania miała zaradzić wielu problemom, które dotykały stary KZK GOP. Teraz okazuje się, że w wielu przypadkach nie nastąpiła zmiana na lepsze, ale kontynuacja poprzedniego kursu.

Metropolia nie jest w stanie udźwignąć ciężaru funkcjonowania autobusowych linii metropolitalnych, które miały przebiegać przez Piekary już w 2021 r, a wszystko wskazuje na to, że nie ruszą też w 2022.

Powód opóźnień z uruchomieniem linii metropolitalnych to brak kierowców i autobusów w PKM Świerklaniec. Dlaczego nie jest ogłaszany przetarg i nie korzysta się z usług zewnętrznych? Bo właścicielem PKM Świerklaniec jestŚ Metropolia. Stanowisko naszego miasta było i jest jasne. Jak najszybciej trzeba ogłosić przetarg, bo mieszkańcy Piekar Śląskich nie mogą być traktowani gorzej niż mieszkańcy innych  miast. Przeciąganie w nieskończoność uruchomienia linii metropolitalnej w Piekarach Śląskich jest nie do przyjęcia. Jeśli PKM Świerklaniec nie potrafi jej obsłużyć – niech wykona to inna firma. Piekary Śląskie są jedynym miastem powiatowym, które nie ma połączenia liniami metropolitalnymi do Katowic.

Wszyscy liczyli, że po likwidacji KZK GOP Metropolia wprowadzi nową jakość transportu i wreszcie pojawi się szersze spojrzenie na transport, niestety w tej kwestii nadal wiele spraw pozostaje nierozwiązanych.

– Brutalna prawda jest taka – każdy z nas, prezydentów, burmistrzów, wójtów – przede wszystkim myśli o interesie swoich mieszkańców i swojego miasta. Zarząd powinien wyważyć potrzeby i podejmować profesjonalne decyzje. Będziemy twardo i konsekwentnie domagać się równego traktowania i realizowania spójnej polityki. Dziś w Metropolii obowiązuje zasada im głośniej krzyczysz, im bardziej rozpychasz się łokciami – tym więcej zyskujesz – mówi Krzysztof Turzański – I Zastępca Prezydenta Miasta.

Tarcia w Metropolii są coraz większe. Prezydent Siemianowic Śląskich na ostatnim zgromadzeniu GZM powiedział nawet, że w takiej Metropolii on nie chce uczestniczyć. Stało się to podczas dyskusji o projekcie apelu do Premiera RP o szybkie uchwalenie przepisów, które ułatwią walkę z koronawirusem. Prezydenci nie znali ostatecznej wersji apelu nad jakim mieli głosować, zdjęto punkt z porządku obrad, ale powrócono do niego na końcu, po oficjalnym zakończeniu posiedzenia. Apel przyjęto, choć nie w formie uchwały, dwa głosy były przeciw – Gliwic i Siemianowic Śląskich. Piekary Śląskie wstrzymały się od głosowania w takiej formie i atmosferze. Łącznie wstrzymało się czterech przedstawicieli miast. Nie wszyscy wzięli udział w głosowaniu.
 
Brakuje rozstrzygnięć w sprawie metropolitalnych tras rowerowych. Nie ma decyzji w sprawie kolei metropolitalnej. Za to co miesiąc Metropolia chwali się na łamach swojej gazety. GZM musi przejść głęboka reformę inaczej skazana jest na los dawnego KZK GOP.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również