Wiadomości z Piekar Śląskich

Profesor Jerzy Buzek w Piekarach Śląskich!

  • Dodano: 2020-07-12 08:30, aktualizacja: 2020-07-14 22:23

W piątek prof. Jerzy Buzek były premier, a obecnie europoseł był gościem programu “Rozmowa Dnia” w Radiu Piekary, następnie spotkał się z Prezydent Piekar Śląskich Sławą Umińską-Duraj.

Głównym tematem rozmowy był Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

Podczas audycji prof. Jerzy Buzek mówił, przede wszystkim o Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i o jego zastosowaniu na terenie śląskich miast, między innymi w Piekarach Śląskich. Poruszono także temat kończącej się kampanii wyborczej oraz współczesnego języka polityki. Nie zabrakło także kwestii związanych z samorządem.

Głównym celem Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji będzie: dywersyfikacja gospodarcza terytoriów najbardziej dotkniętych skutkami transformacji klimatycznej, gdzie konieczne będą przekwalifikowywanie i aktywna integracja pracowników oraz osób poszukujących pracy.

Pierwotnie Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, miał otrzymać środki Unii Europejskiej w wysokości 7,5 mld euro. Decyzją Komisji Europejskiej z dnia 29 maja 2020 roku został zwiększony do 40 mld euro, na czym skorzystają wszystkie kraje Unii. W wartościach bezwzględnych najwięcej zyska Polska, której udział w FST wzrośnie czterokrotnie, z 2 do 8 mld euro, czyli do maksymalnego poziomu.

Jerzy Buzek był głównym architektem i jednocześnie sprawozdawcą komisji przemysłu PE w sprawie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Fundusz będzie częścią mechanizmu, mającego wspierać regiony najbardziej narażone na negatywne skutki przechodzenia do gospodarki neutralnej klimatycznie.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.