Wiadomości z Piekar Śląskich

Profesor Jerzy Buzek w Piekarach Śląskich!

  • Dodano: 2020-07-12 08:30, aktualizacja: 2020-07-14 22:23

W piątek prof. Jerzy Buzek były premier, a obecnie europoseł był gościem programu “Rozmowa Dnia” w Radiu Piekary, następnie spotkał się z Prezydent Piekar Śląskich Sławą Umińską-Duraj.

Głównym tematem rozmowy był Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

Podczas audycji prof. Jerzy Buzek mówił, przede wszystkim o Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i o jego zastosowaniu na terenie śląskich miast, między innymi w Piekarach Śląskich. Poruszono także temat kończącej się kampanii wyborczej oraz współczesnego języka polityki. Nie zabrakło także kwestii związanych z samorządem.

Głównym celem Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji będzie: dywersyfikacja gospodarcza terytoriów najbardziej dotkniętych skutkami transformacji klimatycznej, gdzie konieczne będą przekwalifikowywanie i aktywna integracja pracowników oraz osób poszukujących pracy.

Pierwotnie Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, miał otrzymać środki Unii Europejskiej w wysokości 7,5 mld euro. Decyzją Komisji Europejskiej z dnia 29 maja 2020 roku został zwiększony do 40 mld euro, na czym skorzystają wszystkie kraje Unii. W wartościach bezwzględnych najwięcej zyska Polska, której udział w FST wzrośnie czterokrotnie, z 2 do 8 mld euro, czyli do maksymalnego poziomu.

Jerzy Buzek był głównym architektem i jednocześnie sprawozdawcą komisji przemysłu PE w sprawie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Fundusz będzie częścią mechanizmu, mającego wspierać regiony najbardziej narażone na negatywne skutki przechodzenia do gospodarki neutralnej klimatycznie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również