Wiadomości z Piekar Śląskich

Pumptrack i miasteczko rowerowe w budowie

  • Dodano: 2023-07-25 13:45

Trwają prace przy budowie parku międzyosiedlowego, pumptracku i miasteczka rowerowego. W 2022 r. Piekary Śląskie otrzymały dofinansowanie o wartości 4.500.000 zł na realizację zadania “Zagospodarowanie terenu w rejonie ul. Armii Krajowej”. Inwestycja, która pochłonie 5.000.000 zł, zakończyć się ma w 2024 roku, ale wykonawca będzie chciał sfinalizować prace wcześniej.

Inwestycja dla każdego 

Rowerowy plac zabaw typu pumptrack będzie torem wykonanym w technologii lanego betonu, metodą torkretowania. Pumptrack składać się będzie z muld, zakrętów profilowanych oraz małych „hopek” ułożonych w takiej kolejności, aby umożliwić rozpędzenie i utrzymywanie prędkości bez pedałowania. Przy zachowaniu maksymalnego poziomu bezpieczeństwa, obiekt pozwala na obycie z rowerem, rozwija koordynację ruchową oraz poprawia zmysł równowagi. Wymienione aspekty sprawią, że z aktywności na projektowanym pumptracku będą mogły korzystać osoby w różnym wieku oraz o różnym stopniu zaawansowania.

Miasteczko ruchu drogowego, usytuowane będzie w północnej części parku. Projektowany obiekt zbudowany będzie z dróg o szerokości maksymalnie 2 m, przeszkód typowych dla sytuacji na drodze np. przejazd kolejowy. Dodatkowo na torze pojawią się znaki drogowe pionowe oraz poziome, namalowane na jezdni.

A to nie wszystko 

Powstaną też chodniki z kostki betonowej bezfazowej. Przewiduje się lokalizację elementów małej architektury takich jak: ławki parkowe, kosze na śmieci, tablice informacyjne oraz stojaki na rowery. Na obszarze opracowania planuje się również nasadzenia drzew (jesion wyniosły, dąb szypułkowy oraz lipa drobnolistna). Po zakończeniu realizacji projektu Piekary Śląskie wzbogacą się o nowe miejsce aktywnej rekreacji dla mieszkańców w każdym wieku. Pierwsze zarysy przyszłych ścieżek już widać, niebawem pojawią się też elementu pumptracku.


Źródło: Urząd Miasta Piekary Śląskie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również