Wiadomości z Piekar Śląskich

Rocznica śmierci Jana Pawła II. Piekary pamiętają

  • Dodano: 2024-04-04 13:00

2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Świętego Jana Pawła II – Papieża Polaka, który w wyjątkowy sposób związany był z naszym miastem. Kwiaty złożono na Kalwaryjskim Wzgórzu w imieniu Sławy Umińskiej-Kajdan – Prezydent Piekar Śląskich oraz Tomasza Wesołowskiego – Przewodniczącego Rady Miasta.

Honorowy obywatel Piekar

Warto przypomnieć, że w 1994 roku, Jan Paweł II uczynił jeden z nielicznych wyjątków i zgodził się na przyjęcie honorowego obywatelstwa naszego miasta. Jako biskup, metropolita krakowski, a także kardynał pielgrzymował do Piekar Śląskich, biorąc udział w majowych pielgrzymkach do Matki Boskiej Piekarskiej.

W archiwach Izby Regionalnej działającej w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Teodora Heneczka znajdują się fotografie upamiętniające między innymi pielgrzymkę kardynała Karola Wojtyły do Piekar Śląskich z 1965 roku czy wizytę, jaką złożył Papieżowi Janowi Pawłowi II ks. Jerzy Wostal w 1979 roku.

Historia Jana Pawła

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Papieżem został wybrany 16 października 1978 r. na konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie. 111 kardynałów wybrało 58-letniego arcybiskupa krakowskiego 264. Biskupem Rzymu. Trwający 27 lat pontyfikat był jednym z najdłuższych w historii Kościoła. Święty Jan Paweł II odbył 250 pielgrzymek, w tym m.in. 146 we Włoszech, a osiem do Polski. Odbył także rekordową liczbę podróży zagranicznych (104): odwiedził 129 krajów na wszystkich kontynentach. Przemierzył podczas nich prawie 1,3 mln kilometrów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również