Dzisiaj obchodzimy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Z tej okazji w piekarskiej komendzie zawitały "Schody dla życia". Naklejki z algorytmem udzielania pierwszej pomocy zostały umieszczone na jednej z klatek schodowych na podstopnicach. Projekt ma na celu przypomnienie algorytmu postępowania w przypadku zagrożenia życia i zdrowia oraz zachęcać do udzielania pierwszej pomocy.
"Schody dla życia" w piekarskiej komendzie
Piekarscy policjanci przystąpili do projektu "Schody dla życia" i wspólnie ze strażakiem asp. Wojciechem Krawczykiem przeprowadzili instruktaż udzielania pierwszej pomocy uczniom klasy mundurowej Akademickiego Zespołu Szkół. Pomysłodawcami projektu, który polega na oklejeniu tzw. podstopnic algorytmem udzielania pierwszej pomocy są policjanci z Wydziału Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Każdy stopień to punkt algorytmu zgodnego z obecnie obowiązującymi wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji. Projekt ma na celu przypomnienie algorytmu postępowania w przypadku zagrożenia życia i zdrowia oraz zachęcać do udzielania pierwszej pomocy.
AED i masaż serca – kluczowe dla przeżycia
Prawidłowo wykonany masaż serca zwiększa szanse na przeżycie do 50%. To pokazuje, jak ważne jest udzielenie pierwszej pomocy osobie poszkodowanej przed przyjazdem karetki. Jeśli jest taka możliwość, do udzielenia pomocy zaleca się wykorzystanie AED, czyli urządzenie do udzielania pomocy osobie, która jest nieprzytomna i nie oddycha. Defibrylator zwiększa szanse przeżycia. AED w połączeniu z uciskaniem klatki piersiowej w ciągu 3 do 5 minut, zwiększa przeżywalność nawet w 70% przypadków.
Defibrylatory w komendach
W Komendzie Miejskiej Policji w Piekarach Śląskich urządzenie AED nie przypadkowo zostało umieszczone na parterze budynku komendy w pobliżu pomieszczenia służby dyżurnej – miejsca obsługi interesantów. To tutaj policjanci pełnią służbę przez całą dobę, dlatego w przypadku gdy na terenie jednostki Policji lub w jej pobliżu dojdzie do nagłego zatrzymania krążenia, AED będzie łatwo dostępne. Ponadto umieszczono na budynku tabliczki informacyjne o umiejscowieniu sprzętu.
Wyposażając w 2021 roku wszystkie komendy miejskie i powiatowe garnizonu śląskiego w defibrylatory, śląscy policjanci realizują rekomendacje w zakresie Programu Powszechnego Dostępu do Defibrylacji (Public Access Defibrillation Program). Są to działania mające na celu zwiększenie dostępności AED w miejscach publicznych. Takie rozmieszczenie urządzeń wpływa na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa interesantów przebywających w komendach, ale również pracowników cywilnych i policjantów pełniących w nich służbę. Im większa ilość defibrylatorów w przestrzeni publicznej, tym mniej dramatycznych akcji ratunkowych zakończonych niepowodzeniem.
Przy okazji dzisiejszego dnia warto przypomnieć sobie, jak przeprowadzić czynności ratujące życie i hasła umieszczone na schodach w ramach projektu:
- Nie bądź obojętny- Ktoś może potrzebować Twojej pomocy!
- Twoja reakcja ma znaczenie!- Możesz uratować życie!
- Sprawdź bezpieczeństwo- Czy nic na zewnątrz mi nie zagraża? Czy mam rękawiczki?
- Oceń przytomność- Czy poszkodowany mnie słyszy? Czy reaguje na dotyk?
- Udrożnij drogi oddechowe- Odchyl głowę poszkodowanego do tyłu
- Sprawdź oddech- Wypatruj, wysłuchuj i wychuwaj oddech nie dłużej niż 10 sekund
- Wezwij służby ratownicze- Nie oddycha-dzwoń na numer 112! Włącz tryb głośnomówiący!
- Rozpocznij uciśnięcia klatki piersiowej- Środek klatki piersiowej! Tempo 100-12- uciśnięć na minutę! Głębokość 5-6 centymentrów
- Użyj AED- Włącz urządzenie! Defibrylator to Twój pomocnik i przewodnik!
- Kontynuuj uciskanie klatki piersiowej- Wykonuj polecenia AED! Minimalizuj przerwy podczas uciśnięć!