Wiadomości z Piekar Śląskich

Smishing, fałszywe inwestycje i inne zagrożenia. Ochrona przed cyberprzestępcami!

  • Dodano: 2025-01-20 11:45

Cyberprzestępstwa finansowe przybierają różne formy i mogą dotknąć każdego z nas. Internetowe oszustwa, takie jak smishing czy fałszywe inwestycje, to tylko niektóre z metod, którymi posługują się cyberprzestępcy. Historia Pani Jadwigi oraz 43-letniego mieszkańca naszego miasta są dowodem na to, jak łatwo można stać się ofiarą. Policja przypomina o środkach ostrożności, które każdy z nas powinien stosować, by uniknąć podobnych strat.

Smishing – zagrożenie z wiadomości SMS

Pani Jadwiga padła ofiarą smishingu, czyli metody oszustwa polegającej na wysyłaniu fałszywych SMS-ów podszywających się pod znane instytucje. 

- „Przyszedł SMS z elektrowni z informacją, że mam zaległości w opłacie za prąd. Do zapłaty jest 30 zł, a jeśli nie ureguluję tej kwoty, to wyłączą mi prąd. Kliknęłam w link, zalogowałam się, wpisując swoje dane osobowe, hasło i login. Wkrótce okazało się, że nagle straciłam oszczędności życia!” – mówi Pani Jadwiga.

Smishing to popularna technika oszustów, wykorzystująca emocje i presję czasu, co sprawia, że wiele osób nieświadomie podaje swoje dane i traci oszczędności. Policja przypomina: nie klikaj w linki z wiadomości SMS, których nadawcy nie znasz, i nie udostępniaj danych do logowania. 

Oszustwa inwestycyjne – pozorna okazja do szybkiego zysku

Fałszywe inwestycje są kolejną często stosowaną przez cyberprzestępców metodą wyłudzania pieniędzy. 43-letni mieszkaniec Piekar Śląskich, zachęcony do inwestycji na „giełdzie”, udostępnił oszustom kody BLIK, tracąc w ten sposób 1000 zł. Oszuści wykorzystują fałszywe strony internetowe, aplikacje oraz media społecznościowe, podszywając się pod „maklerów” lub „brokerów” inwestycyjnych, często oferując inwestycje w kryptowaluty. Strony te często wyglądają profesjonalnie i oferują pozornie wiarygodne rekomendacje, a zainteresowane osoby są namawiane do wpłat, które nigdy nie wrócą do właścicieli.

Jak ustrzec się przed oszustwami finansowymi?

Dla ochrony przed cyberprzestępcami warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  1. Weryfikacja linków i stron – zawsze sprawdzaj adres URL, upewnij się, że jest prawidłowy, a przy stronach finansowych sprawdź symbol kłódki przy pasku adresu.
  2. Bezpieczne aplikacje – nie instaluj aplikacji spoza oficjalnych sklepów, takich jak Google Play czy Apple Store.
  3. Zabezpiecz swoje dane – nie podawaj danych do logowania ani kodów bankowych osobom trzecim.
  4. Ostrożność przy inwestycjach – sprawdzaj listę ostrzeżeń publicznych KNF i zasięgaj opinii u specjalistów przed inwestycją.
  5. Śledzenie wiarygodnych źródeł – warto być na bieżąco z informacjami publikowanymi przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego i CRiST KNF, które ostrzegają przed oszustwami finansowymi.

Pamiętajmy: wirtualna przestrzeń oferuje wiele możliwości, ale niesie ze sobą również liczne zagrożenia. Bądźmy czujni i podejmujmy decyzje w oparciu o wiedzę oraz zdrowy rozsądek.

Artur KristofArtur Kristof
Źródło: UM Piekary Śląskie, fot. KMP Piekary Śląskie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również