Miasto Piekary Śląskie zawiadamia, że dnia 23 lipca podczas "Biegu dla dzieci" będzie można spotkać się z Ekodoradcą i uzyskać informacje na temat wymiany źródeł ciepła, aktualnych programów umożliwiających uzyskanie dofinansowania wymiany źródła ciepła, instalacji fotowoltaicznej czy pomp ciepła oraz wszelkich działań umożliwiających poprawę efektywności energetycznej budynków.
Bieg dla dzieci
Działania Ekodoradcy prowadzone są w ramach projektu "Śląskie. Przywracamy błękit.” Kompleksowa realizacja Programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego, największego w Europie projektu ochrony powietrza obejmującego swoim zasięgiem województwo śląskie. Wraz z Miastem Piekary Śląskie w projekcie uczestniczy 88 pozostałych partnerów – gmin, miast, powiatów oraz instytucji wspierających i merytorycznych, w tym m.in. Politechnika Śląska, Śląski Ogród Botaniczny, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla.
Zadaniem Ekodoradcy w naszej Gminie jest m.in.:
- pozyskiwanie zewnętrznego wsparcia finansowego dla gminy
- wsparcie mieszkańców gminy w zakresie dotacji do wymiany źródła ciepła i/lub podniesienia efektywności energetycznej budynku, w tym udzielanie informacji o dostępnych formach wsparcia oraz pomoc w prawidłowym wypełnieniu wniosku o dotację
- doradztwo w zakresie wymiany źródła ciepła i podniesienia efektywności energetycznej budynku oraz pomoc w doborze optymalnego źródła ciepła
- prowadzenie szeroko definiowanej edukacji mieszkańców w zakresie poprawy jakości powietrza.
Informuje się, że z porad i konsultacji Ekodoradcy można także skorzystać w budynku Urzędu Miasta Piekary Śląskie przy ul. Bytomskiej 92 (pokój nr 8) lub pod numerem telefonu 032 39 39 355.
"Śląskie. Przywracamy błękit" to projekt, którego nadrzędnym celem jest sprawna i efektywna realizacja Programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego, który w roku 2020 został przyjęty przez Sejmik Województwa Śląskiego. Główny cel jest zbieżny z priorytetowym celem Programu ochrony powietrza tj. opracowaniem i wdrożeniem działań naprawczych, których realizacja doprowadzi do poprawy jakości powietrza, co w konsekwencji spowoduje ograniczenie niekorzystnego wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie i życie mieszkańców województwa śląskiego. Podjęte w ramach projektu działania umożliwią znaczące przyspieszenie tempa wymiany urządzeń grzewczych małej mocy (poniżej 1MW) opalanych paliwami stałymi w sektorze komunalno-bytowym, co stanowi główne źródło sytuacji problemowej na terenie województwa. Istotną częścią projektu jest też podniesienie poziomu wiedzy w różnych grupach docelowych w zakresie niskiej emisji oraz działań zapobiegawczych.