Wiadomości z Piekar Śląskich

Sprawiedliwa Transformacja na terenach pokopalnianych

  • Dodano: 2021-11-24 07:00, aktualizacja: 2021-11-23 21:05

Przedwczoraj Paweł Słota – II Zastępca Prezydenta Piekar Śląskich brał udział w Jastrzębiu Zdroju w posiedzeniu Podkomisji stałej do spraw Sprawiedliwej Transformacji.

Głównym tematem posiedzenia Podkomisji, która działa w ramach sejmowej Komisji do Spraw Unii Europejskiej, były kwestie koniecznych zmian legislacyjnych w kontekście skutecznego wykorzystania środków finansowych z Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji.

Przedstawiciele Piekar Śląskich poruszyli też sprawy zmian prawnych, szczególnie w zakresie przekazywania przez przedsiębiorstwa górnicze byłego mienia pokopalnianego na rzecz gmin, nie tylko na cele związane z realizacją urządzeń infrastruktury technicznej lub innych zadań publicznych, ale również z przeznaczeniem komercyjnym.

– W ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, jeszcze w 2020 r. Piekary Śląskie zgłosiły inwestycje na prawie 466 mln zł. W tym uzbrojenie terenów inwestycyjnych na północ od ul. Roździeńskiego w Brzezinach Śląskich. Istniało zalecenie, żeby projekty dotykało terenów w gminach zdegradowanych, gdzie skutki eksploatacji są silne, gdzie można zrekompensować długofalowe skutki przemysłu wydobywczego na różnych płaszczyznach. Nasze propozycje skierowaliśmy do Subregionu Centralnego, który dalej przekazał je do Urzędu Marszałkowskiego – powiedział Paweł Słota – II Zastępca Prezydenta Miasta.

– To wyjątkowa okazja, aby właśnie tu, w centrum przemysłu węglowego rozmawiać o tym, jak ma wyglądać przyszłość regionów węglowych. Rzeczywiście Fundusz Sprawiedliwej Transformacji powstał z myślą o takich miejscach, jak to, w którym jesteśmy. To również Wielkopolska południowa, Dolny Śląsk, a w przyszłości także Zagłębie Lubelskie i Bełchatów. To regiony, które obejmuje FST i ważne jest to, że został on zaprojektowany na cztery kadencje, czy też okresy trwania wieloletniego funduszu UE, czyli na 28 lat. Chodzi o to, żeby w tym pierwszym podejściu, w najbliższych 7 latach, sprawdzić się. To od nas zależy, czy ten fundusz się sprawdzi. To 5 minut dla naszych regionów węglowych, wykorzystajmy je! – mówił Jerzy Buzek, były premier a obecnie europoseł.

W posiedzeniu udział brali przedstawiciele rządu, europosłowie, a także reprezentanci samorządu. W dniu dzisiejszym rozmowy będą kontynuowane, także z udziałem przedstawicieli Zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A., Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. oraz Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również