Wiadomości z Piekar Śląskich

Środki na przydomowe oczyszczalnie w Piekarach Śląskich. Złóż wniosek!

  • Dodano: 2023-03-14 07:45, aktualizacja: 2023-03-13 22:59

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Piekarach Śląskich sp. z o. o. przypomina, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚ) w Katowicach uruchomił siedem nowych programów z łącznym budżetem ponad 30 mln zł. Wspierane będzie m.in. zakładanie przydomowych oczyszczalni ścieków, zagospodarowywanie wód opadowych i inne formy retencji.

Nabór wniosków do piekarskich programów

W tym roku rozwinięty zostanie program wspierający przydomowe oczyszczalnie ścieków. Ubiegłoroczny pilotaż, na który fundusz przeznaczył 1 mln zł, okazał się strzałem w dziesiątkę. W dwa miesiące budżet został wyczerpany, wpłynęło ponad 100 wniosków. Dlatego w tym roku Fundusz przeznaczył na ten program 4 mln zł. Nabór wniosków rozpoczął się 1 lutego. Można liczyć na maksymalnie 8 tys. zł dotacji, do 50 proc. kosztów. Przydomowe oczyszczalnie będą dofinansowywane tam, gdzie nie ma sieci kanalizacyjnej i samorządy nie planują jej budowy w ciągu najbliższych 5 lat.

Inny program, z budżetem 10 mln zł, dotyczy tzw. zielono-niebieskiej infrastruktury w miastach. Można ubiegać się nawet o 300 tys. zł dotacji (maksymalnie połowa kosztów), zaś całość finansowania można pozyskać w formie dotacji wraz z pożyczką. Środki można przeznaczyć np. na zagospodarowanie wód opadowych i inne formy retencji.

Katowicki WFOŚ dysponuje największym budżetem spośród wszystkich wojewódzkich funduszy ekologicznych w Polsce. W tym roku budżet funduszu sięgnie blisko 1 mld zł. Kontynuowane będą wszystkie dotychczasowe programy, a ponadto rozpocznie się siedem nowych.

Nabór wniosków WFOŚ w Katowicach

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również