Wiadomości z Piekar Śląskich

Straż Miejska aktywnie kontroluje piece

  • Dodano: 2022-05-18 06:30, aktualizacja: 2022-05-17 20:24

Polski Alarm Smogowy (PAS) sprawdził jak działa kontrola palenisk w woj. śląskim. Okazuje się, że Straż Miejska w Piekarach jest jedną z aktywniejszych w tym zakresie.

Kontrola piecy

Najwięcej kontroli w odniesieniu do liczby budynków na terenie danej gminy przeprowadzono w 2021 r. w Świętochłowicach, gdzie co dziesiąty budynek jednorodzinny został skontrolowany. Następne w kolejności są Piekary Śląskie (6,6 kontroli na 100 budynków) oraz Rybnik (5,2 kontroli na 100 budynków). 

Zdecydowanie gorzej radzą sobie: powiat częstochowski, gdzie wskaźnik kontroli wynosi zaledwie 0,8 oraz powiaty gliwicki (1,5) i bielski (2,0).

Najwyższym wskaźnikiem kontroli zakończonych wykryciem łamania przepisów ochrony powietrza mogą pochwalić się powiaty: Piekary Śląskie (30%), Świętochłowice (28%) oraz byłe miasta wojewódzkie: Bielsko-Biała i Częstochowa (odpowiednio 26% i 25%). Ranking powstał w oparciu o 56 gmin z woj. śląskiego. 

Warto wspomnieć, że Piekarach Śląskich realizowany był program “Łączy nas energia. Montaż instalacji OZE w budynkach mieszkalnych”. W ramach projektu wykonano montaż odnawialnych źródeł energii tj. instalacji fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, pomp ciepła oraz kotłów na biomasę. Łącznie na ten cel przeznaczono 4.529.367,46 zł z czego dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej to 3.491.984,01 zł. W Gminie Piekary Śląskie zrealizowane zostały 412 instalacje.

Piekary Śląskie są jedną z pierwszych gmin w Polsce, która rozpoczęła wdrażanie “Programu Ograniczenia Niskiej Emisji”, ponadto zrealizowaliśmy też “Program Słoneczne Piekary” oraz “Program  Łączy nas energia”.

Łącznie w ramach trzech programów:

  • 1043 kotły wymieniono na kotły ekologiczne,
  • 598 budynków zostało ocieplonych,
  • 497 zamontowanych kolektorów słonecznych,
  • 279 wykonanych instalacji PV (fotowoltaicznych),
  • 65 pomp ciepła.

Łącznie na te cele przeznaczono kwotę 33.926.715,45 zł.

Wyniki raportu pokazują, że w wielu gminach zagrożenie kontrolą i karą za naruszanie antysmogowych przepisów jest znikome, co nie tylko demotywuje do zmiany źródła ciepła na zgodne z wymogami uchwały antysmogowej, ale i rozzuchwala sprawców wykroczeń. Dotyczy to zwłaszcza miejsc, w których nie działają straże miejskie lub gminne. Jednak jak wskazuje raport w naszym mieście Straż Miejska działa aktywnie i przynosi to spodziewane efekty.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również