Wiadomości z Piekar Śląskich

Super Gimnazjalista Omnibus 2018 wyłoniony!

  • Dodano: 2018-05-09 11:15

Jakie województwa graniczą z Republiką Czeską i Słowacją, kto stworzył pierwsze spodnie jeansowe, kto jest przewodniczącym Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii czy w którym mieście mieści się siedziba Zespołu Pieśni i Tańca “Śląsk”? Między innymi z takimi pytaniami zmierzyli się uczestnicy walczący o tytuł Super Gimnazjalisty Omnibusa w III Teście Wiedzy Obywatelskiej, który odbył się 8 maja w siedzibie piekarskiego Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych.

Organizatorami III Testu Wiedzy Obywatelskiej w ramach projektu UMWETU był Obywatelski Klub Radnych,  Fundacja Andrzeja S. Piecucha “Powiatowe Dzieci” i Stowarzyszenie Komitet Obywatelski. W zmaganiach wzięło udział 47 reprezentantów gmin: Bobrowniki, Bytom, Chorzów, Piekary Śląskie, Radzionków, Siemianowice Śląskie, Świerklaniec, Wojkowice.

Cieszy nas, że uczniowie z miejscowości ościennych już kolejny raz przyjęli zaproszenie do takiej formy sprawdzenia swojej wiedzy. Konkurs ten różni się od tych przedmiotowych, że sprawdza wiedzę interdyscyplinarną, zahacza bowiem m.in. o tematykę społeczną, polityczną, historyczną, geograficzną. Laureaci dotychczasowych edycji Testu potwierdzają, że młodzież jest pełna pasji i są grupy, które bardzo chętnie sięgają po informacje o otaczającym ich świecie – mówił autor Testu – Łukasz Ściebiorowski.

Najlepszy okazał się Maciej Stanik z Gimnazjum w Wojkowicach, który zdobył zaszczytny tytuł Super Gimnazjalisty Omnibusa. Na drugim miejscu uplasował się Szymon Nolewajka z Gimnazjum w Świerklańcu, a na trzecim Szymon Wawoczny z Piekar Śląskich. Wyróżnienie za kolejne trzy miejsca przyznano Weronice Bochenek (Piekary Śląskie – MSP 13/MG 4), Aleksandrowi Dulik (Piekary Śląskie – MSP 9/MG 1) oraz Jakubowi Bartoszek (Bytom – MG 1).

W klasyfikacji drużynowej, już po raz trzeci, najlepiej przygotowana okazała się reprezentacja Piekar Śląskich. Tuż za piekarską drużyną na podium znalazła się reprezentacja Wojkowic i Bytomia.

W poszczególnych ekipach najlepsi okazali się: Tymoteusz Pawełczyk (Bobrowniki), Jakub Bartosik (Bytom), Mateusz Pączek (Chorzów), Szymon Wawoczny (Piekary Śląskie), Jakub Łukasik (Radzionków), Martin Horspyan (Siemianowice Śląskie), Szymon Nolewajka (Świerklaniec), Maciej Stanik (Wojkowice).

Główną nagrodą w konkursie był wyjazd dla trzech najlepszych uczestników do Brukseli do Parlamentu Europejskiego ufundowany przez Posła do Parlamentu Europejskiego prof. Jerzego Buzka, który wraz z Prezydent Miasta Piekary Śląskie Sławą Umińską-Duraj objął patronat honorowy nad wydarzeniem.

Najlepsi uczniowie nie kryli radości, bowiem nie często pojawia się możliwość zmierzyć się w tego typu konkursie i jeszcze wygrać możliwość wyjazdu do Europarlamentu. Dla młodych osób z pewnością jest to przeżycie. Cieszy nas, że w ten sposób możemy premiować ich szeroką wiedzę. Dlatego z wielką chęcią podejmujemy się kolejnych edycji Testu – zauważa piekarska radna Natalia Ciupińska-Szoska.

Test poprowadzili radni Natalia Ciupińska-Szoska, autor pytań Łukasz Ściebiorowski oraz Izabela Hetman – przedstawiciel Fundacji “Powiatowe Dzieci”. Imprezę wspierali także radny Maciej Czempiel, Ewa Ściebiorowska, Małgorzata Bednarek oraz wolontariuszki z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 Joanna Labus i Dominika Gugała.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz laureatom konkursu!

GALERIA

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również