Wiadomości z Piekar Śląskich

Super Gimnazjalista Omnibus 2018 wyłoniony!

  • Dodano: 2018-05-09 11:15

Jakie województwa graniczą z Republiką Czeską i Słowacją, kto stworzył pierwsze spodnie jeansowe, kto jest przewodniczącym Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii czy w którym mieście mieści się siedziba Zespołu Pieśni i Tańca “Śląsk”? Między innymi z takimi pytaniami zmierzyli się uczestnicy walczący o tytuł Super Gimnazjalisty Omnibusa w III Teście Wiedzy Obywatelskiej, który odbył się 8 maja w siedzibie piekarskiego Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych.

Organizatorami III Testu Wiedzy Obywatelskiej w ramach projektu UMWETU był Obywatelski Klub Radnych,  Fundacja Andrzeja S. Piecucha “Powiatowe Dzieci” i Stowarzyszenie Komitet Obywatelski. W zmaganiach wzięło udział 47 reprezentantów gmin: Bobrowniki, Bytom, Chorzów, Piekary Śląskie, Radzionków, Siemianowice Śląskie, Świerklaniec, Wojkowice.

Cieszy nas, że uczniowie z miejscowości ościennych już kolejny raz przyjęli zaproszenie do takiej formy sprawdzenia swojej wiedzy. Konkurs ten różni się od tych przedmiotowych, że sprawdza wiedzę interdyscyplinarną, zahacza bowiem m.in. o tematykę społeczną, polityczną, historyczną, geograficzną. Laureaci dotychczasowych edycji Testu potwierdzają, że młodzież jest pełna pasji i są grupy, które bardzo chętnie sięgają po informacje o otaczającym ich świecie – mówił autor Testu – Łukasz Ściebiorowski.

Najlepszy okazał się Maciej Stanik z Gimnazjum w Wojkowicach, który zdobył zaszczytny tytuł Super Gimnazjalisty Omnibusa. Na drugim miejscu uplasował się Szymon Nolewajka z Gimnazjum w Świerklańcu, a na trzecim Szymon Wawoczny z Piekar Śląskich. Wyróżnienie za kolejne trzy miejsca przyznano Weronice Bochenek (Piekary Śląskie – MSP 13/MG 4), Aleksandrowi Dulik (Piekary Śląskie – MSP 9/MG 1) oraz Jakubowi Bartoszek (Bytom – MG 1).

W klasyfikacji drużynowej, już po raz trzeci, najlepiej przygotowana okazała się reprezentacja Piekar Śląskich. Tuż za piekarską drużyną na podium znalazła się reprezentacja Wojkowic i Bytomia.

W poszczególnych ekipach najlepsi okazali się: Tymoteusz Pawełczyk (Bobrowniki), Jakub Bartosik (Bytom), Mateusz Pączek (Chorzów), Szymon Wawoczny (Piekary Śląskie), Jakub Łukasik (Radzionków), Martin Horspyan (Siemianowice Śląskie), Szymon Nolewajka (Świerklaniec), Maciej Stanik (Wojkowice).

Główną nagrodą w konkursie był wyjazd dla trzech najlepszych uczestników do Brukseli do Parlamentu Europejskiego ufundowany przez Posła do Parlamentu Europejskiego prof. Jerzego Buzka, który wraz z Prezydent Miasta Piekary Śląskie Sławą Umińską-Duraj objął patronat honorowy nad wydarzeniem.

Najlepsi uczniowie nie kryli radości, bowiem nie często pojawia się możliwość zmierzyć się w tego typu konkursie i jeszcze wygrać możliwość wyjazdu do Europarlamentu. Dla młodych osób z pewnością jest to przeżycie. Cieszy nas, że w ten sposób możemy premiować ich szeroką wiedzę. Dlatego z wielką chęcią podejmujemy się kolejnych edycji Testu – zauważa piekarska radna Natalia Ciupińska-Szoska.

Test poprowadzili radni Natalia Ciupińska-Szoska, autor pytań Łukasz Ściebiorowski oraz Izabela Hetman – przedstawiciel Fundacji “Powiatowe Dzieci”. Imprezę wspierali także radny Maciej Czempiel, Ewa Ściebiorowska, Małgorzata Bednarek oraz wolontariuszki z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 Joanna Labus i Dominika Gugała.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz laureatom konkursu!

GALERIA

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.