Sława Umińska-Duraj – Prezydent Piekar Śląskich oraz Tomasz Wesołowski – Przewodniczący Rady Miasta przekazali na ręce ppłk. Grzegorza Gduli – Dowódcy 34.
Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu uchwałę Rady Miasta Piekary Śląskie z dnia 27 maja 2021 r. w sprawie nadania rondu na skrzyżowaniu dróg publicznych DW 911 i ul. Bytomskiej nazwy: „Rondo Śląskich Przeciwlotników”.
34. Śląski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej w Bytomiu jest prawnym następcą tradycji i historii 1. Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej, ta zaś – 13. Dywizji Artylerii Przeciwlotniczej. Głównym ich zadaniem była i jest obrona Górnego Śląska wraz z infrastrukturą przemysłową regionu. Górnośląscy artylerzyści zawsze odznaczali się wysokimi umiejętnościami i osiągnięciami w służbie wojskowej. Przechodząc kolejne zmiany organizacyjne i technologiczne, w tym przygotowanie do włączenia w skład głównych sił obronnych NATO, przeciwlotnicy od lat zapewniają bezpieczeństwo mieszkańcom Śląska.
– Nadanie rondu nazwy na cześć Śląskich Przeciwlotników jest podkreśleniem i ukoronowaniem naszej wieloletniej współpracy z żołnierzami bytomskiej jednostki. To równocześnie także upamiętnienie wysiłku kilku pokoleń żołnierzy obrony przeciwlotniczej, zasłużone wyróżnienie i dowód uznania ze strony lokalnej społeczności. Jest ponadto odniesieniem do ofiarnej służby wojsk obrony przeciwlotniczej, obecnych na terenie Górnego Śląska nieprzerwanie od 1952 roku – powiedziała Prezydent Miasta Piekary Śląskie Sława Umińska-Duraj.
– Dziękuję władzom Piekar Śląskich w imieniu wszystkich Śląskich Przeciwlotników, a szczególnie w imieniu żołnierzy podległego mi 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej. To dla nas niebywały zaszczyt i najwyższy honor – mówił ppłk Grzegorz Gdula – Dowódca 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu.
W ten sposób piekarski samorząd upamiętnił nie tylko żołnierzy bytomskiej jednostki, ale wszystkich śląskich przeciwlotników. Podjęcie uchwały poprzedziły konsultacje społeczne.