Wiadomości z Piekar Śląskich

Uchwała o nadaniu nazwy ronda trafiła do żołnierzy

  • Dodano: 2021-06-21 06:30, aktualizacja: 2021-06-20 22:24

Sława Umińska-Duraj – Prezydent Piekar Śląskich oraz Tomasz Wesołowski – Przewodniczący Rady Miasta przekazali na ręce ppłk. Grzegorza Gduli – Dowódcy 34.

Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu uchwałę Rady Miasta Piekary Śląskie z dnia 27 maja 2021 r. w sprawie nadania rondu na skrzyżowaniu dróg publicznych DW 911 i ul. Bytomskiej nazwy: „Rondo Śląskich Przeciwlotników”.

34. Śląski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej w Bytomiu jest prawnym następcą tradycji i historii 1. Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej, ta zaś – 13. Dywizji Artylerii Przeciwlotniczej. Głównym ich zadaniem była i jest obrona Górnego Śląska wraz z infrastrukturą przemysłową regionu. Górnośląscy artylerzyści zawsze odznaczali się wysokimi umiejętnościami i osiągnięciami w służbie wojskowej. Przechodząc kolejne zmiany organizacyjne i technologiczne, w tym przygotowanie do włączenia w skład głównych sił obronnych NATO, przeciwlotnicy od lat zapewniają bezpieczeństwo mieszkańcom Śląska.

– Nadanie rondu nazwy na cześć Śląskich Przeciwlotników jest podkreśleniem i ukoronowaniem naszej wieloletniej współpracy z żołnierzami bytomskiej jednostki. To równocześnie także upamiętnienie wysiłku kilku pokoleń żołnierzy obrony przeciwlotniczej, zasłużone wyróżnienie i dowód uznania ze strony lokalnej społeczności. Jest ponadto odniesieniem do ofiarnej służby wojsk obrony przeciwlotniczej, obecnych na terenie Górnego Śląska nieprzerwanie od 1952 roku – powiedziała Prezydent Miasta Piekary Śląskie Sława Umińska-Duraj.

– Dziękuję władzom Piekar Śląskich w imieniu wszystkich Śląskich Przeciwlotników, a szczególnie w imieniu żołnierzy podległego mi  34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej. To dla nas niebywały zaszczyt i najwyższy honor – mówił ppłk Grzegorz Gdula – Dowódca 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu.

W ten sposób piekarski samorząd upamiętnił nie tylko żołnierzy bytomskiej jednostki, ale wszystkich śląskich przeciwlotników. Podjęcie uchwały poprzedziły konsultacje społeczne.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również