Wiadomości z Piekar Śląskich

Wystawa poświęcona pamięci Żołnierzy Wyklętych

  • Dodano: 2018-02-27 12:00

Przez cały marzec w Ośrodku Kultury Andaluzja będzie można podziwiać wystawę poświęconą pamięci Żołnierzy Niezłomnych – członków polskiego ruchu antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

„Namioty Wyklętych” to ogólnopolska akcja stowarzyszenia „Studenci dla Rzeczypospolitej”, która co roku wpisuje się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Projekt przeprowadzany jest już od czterech lat. W tegorocznej edycji do miast akademickich (Warszawa, Kraków, Poznań, Łódź, Toruń, Opole, Rzeszów, Wrocław, Katowice) dołącza ponad 40 miast i gmin, które chcą uczcić święto 1 marca w opracowanej przez stowarzyszenie formule. W gronie tych miasta znalazły się także Piekary Śląskie.

Na początku marca w wielu miejscach w Polsce staną obozowiska, które mają nawiązywać do historii Żołnierzy Wyklętych, przybliżać ich sylwetki oraz realia życia. Głównymi elementami, które składają się na przebieg akcji w każdym mieście są wystawy i pokazy multimedialne, kiermasze książek historycznych, spotkania z kombatantami oraz prelekcje historyczne.

W trakcie wydarzenia często prezentowane są także umiejętności grup rekonstrukcyjnych. Głównym celem corocznej akcji jest popularyzacja wiedzy historycznej wśród przypadkowych ludzi, którzy wcześniej mogli nie spotkać się z historią Żołnierzy Wyklętych.

Wystawę poświęconą historii antykomunistycznego podziemia i sylwetkom Żołnierzy Wyklętych będzie można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach otwarcia Ośrodka Kultury “Andaluzja” przez cały marzec. Wstęp dla wszystkich oczywiście będzie bezpłatny.

Zdjęcie główne: http://muzeumsp.pl/narodowy-dzien-pamieci-zolnierzy-wykletych/

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.