Miejski Dom Kultury przy ul. Bytomskiej 73 gościł autora książki "Mój przyjaciel Drago” – Pawła “Navala” Mateńczuka oraz tytułowego bohatera – Tomasza “Drago” Dzierana.
Kto pojawił się na spotkaniu autorskim?
Premierowa książka to przyjacielska rozmowa dwóch weteranów, których los połączył na wojnie w Iraku i pozwolił im przetrwać najcięższą próbę. Pozycja to gotowy scenariusz na film, który mógłby stać się pewniakiem do hollywoodzkich Oscarów. Na premierze była obecna Sława Umińska-Duraj – Prezydent Piekar Śląskich, Tomasz Wesołowski – Przewodniczący Rady Miasta oraz Łukasz Ściebiorowski – Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu. Spotkanie obfitowało w liczne anegdoty oraz opowieści z czasów, kiedy obaj przyjaciele służyli w jednostkach bojowych: Drago w Navy Seal, a Naval w JW GROM. Osią spotkania były, opowiadane przez Drago, koleje swojego życia.
Do sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury przybyło bardzo wielu czytelników, spragnionych spotkania “na żywo” z Navalem, autorem najnowszej, dwunastej już, książki oraz Drago – bohaterem, którego historia została w niej opisania. Wśród widowni znaleźli się również: insp. Paweł Dratwiński – Komendant Miejski Policji w Piekarach Śląskich, Wojciech Golasiński – Komendant Straży Miejskiej, kpt. dr Grzegorz Piątkiewicz – Komendant Placówki Żandarmerii Wojskowej w Gliwicach, przedstawiciele: Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i inni.
W czasie spotkania nie brakowało spontanicznych i wzruszających momentów – wśród widowni siedział emerytowany ratownik górniczy, który przekazał Drago koszulkę “Solidarności” w ramach podziękowania za jego działalność antykomunistyczną i prześladowań, których doznał, będąc więźniem politycznym. Publiczność chętnie zadawała różne pytania, np.: W jaki sposób Drago dostał się do elitarnej jednostki Navy Seal Stanów Zjednoczonych? Jak postrzega współczesne filmy, traktujące o zagranicznych misjach bojowych? Czy coś zmieniłby w swoim życiu, gdyby miał je przeżyć jeszcze raz?
Podczas spotkania autorskiego panowała pełna skupienia atmosfera – Drago okazał się fantastycznym gawędziarzem, który potrafi zajmująco opowiadać, świetnie posługując się przy tym językiem polskim, chociaż w Stanach Zjednoczonych przebywa już od 1984 roku. Jego życie zostało przedstawione w czterech okresach: pierwsze życie to niełatwe lata w siermiężnej, socjalistycznej Polsce i pierwsze problemy Drago z prawem. Drugie życie to zaangażowanie w działalność “Solidarności” i trudne więzienne doświadczenia. Trzecie życie to podróż Drago do Stanów Zjednoczonych bez prawa powrotu do kraju, bez pieniędzy i znajomości języka oraz odnajdywanie się w nowej rzeczywistości – odkrywanie pasji, a następnie wstąpienie do elitarnej służby wojskowej i otrzymanie amerykańskiego obywatelstwa w 1991 roku. Czwarte życie to opowieść o braterstwie broni i przyjaźni z Navalem oraz walce na wspólnej misji w Iraku.
Po spotkaniu ustawiła się długa kolejka chętnych do stoiska z książkami Navala oraz druga kolejka do autografów.