Wiadomości z Piekar Śląskich

Aparat ortodontyczny - jak zadbać o higienę jamy ustnej?

  • Dodano: 2018-11-05 11:00

W trakcie noszenia aparatu ortodontycznego musimy nauczyć się bardzo dokładnej higieny jamy ustnej. Wtedy zwłaszcza jedzenie niektórych potraw może przysporzyć nam wielu zmartwień. Poza tym obecność drutów skutecznie utrudnia czyszczenie niektórych miejsc. Jednak jeżeli nie będziemy robili tego w określony sposób, to możemy narazić się na problem z próchnicą. Dlatego tak ważne jest to, żebyśmy w trakcie noszenia aparatu ortodontyczne, zadbali o prawidłową higienę jamy ustnej.

Skutki zaniedbania właściwej higieny jamy ustnej
Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że brak należytej higieny jamy ustnej może doprowadzić do sporych problemów zdrowotnych. W szczególności jesteśmy narażeni na powstanie lub dalszy rozwój próchnicy. Poza tym musimy zdawać sobie sprawę z tego, że mogą pojawić się przebarwienia, a także choroby dziąseł. Bez wątpienia kolejnym problemem, z jakim będą musiały zmierzyć się osoby, które nie dbają o higieny jamy ustnej, to nieprzyjemny oddech. Dlatego tak ważne jest to, żeby wiedzieć, co robić, by przeciwdziałać wszystkim tym negatywnym aspektom. Dzięki temu nie będziemy musieli przejmować się nowymi problemami z naszym uzębieniem.

Słuchajmy rad specjalisty
Bez wątpienia w trakcie zakładania stałego aparatu ortodontycznego, powinniśmy posłuchać rad specjalisty. Dzięki temu dowiemy się wielu interesujących rzeczy, jak np. tego, jak wygląda prawidłowa technika mycia zębów. Zwróćmy też uwagę na to, że dobry ortodonta bez problemu odpowie na nasze wszystkie pytania, które nie muszą dotyczyć tylko higieny jamy ustnej. Właśnie dlatego tak ważne jest to, żebyśmy ufali tylko najlepszym specjalistom. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie ortolingwa2.pl.

Jak zadbać o higienę jamy ustnej?
Musimy pamiętać o tym, że prawidłowa higiena jamy ustnej, podczas gdy nosimy aparat na zęby, wymaga większego zaangażowania. Jednak najtrudniej jest tylko na początku, ponieważ później po prostu przyzwyczajamy się już do tego. W trakcie tych czynności musimy przede wszystkim pamiętać o właściwym sposobie mycia zębów. Pomoże nam w tym m.in. dobrze dobrana pasta do zębów, a także właściwa technika mycia.

Właściwa technika czyszczenia zębów
Często zastanawiamy się, jak właściwie powinniśmy czyścić zęby. Szczególnie o odpowiednią technikę musimy zadbać, gdy nosimy aparat na zębach. Wtedy potrzeba naprawdę dużej ilości dokładności, ponieważ przez obecność drutów dotarcie do niektórych miejsc nie jest łatwe. Dlatego w trakcie mycia zębów ustawmy szczoteczkę pod kątem 45 stopni do dziąseł  i lekko naciskajmy. W trakcie tej czynności wykonujmy koliste ruchy do przodu i do tyłu.

Stosujmy nić dentystyczną
W trakcie noszenia stałego aparatu ortodontycznego, powinniśmy przyzwyczaić się do częstego stosowania nici dentystycznej. Dzięki niej możemy z łatwością pozbyć się resztek jedzenia, co jest szczególnie pomocne, gdy znajdujemy się poza domem. Pamiętajmy o tym, że nić możemy bez problemu wprowadzić pod łuk aparatu. W ten sposób jeszcze dokładniej wyczyścimy całe uzębienie.