Wiadomości z Piekar Śląskich

Co zrobić, kiedy zapomnisz wykupić OC?

  • Dodano: 2019-05-30 15:45

OC to polisa obowiązkowa i należy ją wykupywać co roku. Czy jednak stałoby się coś złego, gdybyś spóźnił się z opłatą parę dni albo tygodni? Jeśli akurat nie masz pieniędzy na zapłacenie składki, to czy bezpiecznym rozwiązaniem będzie zaniechanie wykupienia OC i jeżdżenie w tym czasie ostrożnie? Sprawdź odpowiedzi na nurtujące pytania i przekonaj się, w jaki sposób uniknąć płacenia kar.

Wykupywanie i odnawianie OC - jak to działa?

OC to jedyna obowiązkowa polisa komunikacyjna, której zakres określa Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Z uwagi na konieczność jej posiadania w towarzystwach ubezpieczeniowych stosuje się automatyczne przedłużanie. Działa ono w ten sposób, że jeśli do przedostatniego dnia nie wypowiesz umowy - np. z uwagi na przeniesienie się do innego towarzystwa lub wyrejestrowanie pojazdu - rozpocznie się nowy okres naliczania składek. To pomaga wielu zapominalskim kierowcom uniknąć kar.

Wykupienie pierwszego ubezpieczenia umożliwi Ci zaufana porównywarka ubezpieczeń OC. Dzięki temu narzędziu wyszukasz także lepszą ofertę, jeśli dotychczasowe składki wydają Ci się zbyt wysokie. Miej na uwadze, że różnice w cenach oferowanych przez konkurencyjne towarzystwa mogą osiągać nawet kilkaset złotych.

Kara za brak OC - czy trzeba zostać złapanym?

Wielu kierowców sądzi, że aby otrzymać karę za brak ważnego OC, trzeba wcześniej zostać złapanym przez funkcjonariusza policji. „Wystarczy jeździć ostrożnie i się nie wychylać” - powtarzają. Nic bardziej mylnego. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny korzysta z funkcji wirtualnego policjanta, za pomocą którego na bieżąco kontroluje stan polis wszystkich pojazdów mechanicznych zarejestrowanych w Polsce. W przypadku braku OC przez choćby jeden dzień otrzymasz karę wysokości 800 zł - jeśli masz auto osobowe. Powyżej czterech dni to już 2000 zł. Powyżej czternastu aż 4000 zł.

Zapomniałeś przedłużyć OC. Co teraz?

Dzięki funkcji automatycznego odnawiania polisy Twoje OC nie wygaśnie, nawet jeśli zapomnisz opłacić składkę. Towarzystwo ubezpieczeniowe może za to nałożyć na Ciebie odsetki, zwłaszcza jeśli w przeciągu nieopłaconego okresu spowodujesz kolizję lub wypadek. Jak tylko sobie przypomnisz, że nie uiściłeś składki, natychmiast tego dokonaj!

Istnieją jednak przypadki, w których nieopłacenie składki w terminie będzie się wiązało z przerwaniem ciągłości ochrony. Pierwsza to korzystanie z OC po poprzednim właścicielu. Kiedy kupujesz samochód z ochroną od odpowiedzialności cywilnej, możesz z niej korzystać do zakończenia okresu, który opłacił poprzedni właściciel. Zanim to nastąpi, koniecznie zakup nowe ubezpieczenie, np. w porównywarce polis. Takie OC bowiem nie przedłuża się na kolejny rok.

Druga sytuacja to brak automatycznego przedłużenia OC dla kierowcy, który nie opłacił jeszcze składek za poprzedni rok. Ubezpieczyciel nie da Ci kolejnych miesięcy ochrony „na kredyt”, więc póki nie uiścisz zaległych rat, ochrona nie będzie ważna i powinieneś liczyć się z karą. Ponadto w takim przypadku do ceny OC mogą zostać doliczone odsetki.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.