Wiadomości z Piekar Śląskich

Czemu warto inwestować na dużych giełdach?

  • Dodano: 2022-02-16 07:15, aktualizacja: 2022-02-16 07:29

Dostęp do największych giełd pozwoli ci skuteczniej inwestować. Jak go uzyskać? Które światowe giełdy notują największe obroty?

Jedną z najważniejszych decyzji, które musi podjąć każdy inwestor jest wybór rynku. Polska giełda, zarówno pod względem liczby akcji, jak i ich wolumenu, pozostaje daleko za np. amerykańskimi lub chińskimi. Na szczęście obecnie mamy dużo większe możliwości inwestycyjne. Dobre platformy transakcyjne pozwalają na handel akcjami z właściwie wszystkich światowych giełd. Które z nich zasługują na największą uwagę?

Inwestowanie na giełdzie. Jak uzyskać dostęp do największych rynków?

To, na ilu i na jakich giełdach będziesz mógł inwestować, w dużej mierze zależy od wyboru platformy transakcyjnej. Jeśli zależy ci na dostępie do największej liczby rynków, koniecznie zapoznaj się z ofertą przygotowaną przez Saxo Bank. Dzięki jego platformie, możesz handlować ponad 30 tysiącami akcji z najważniejszych giełd świata (w tym dalekowschodnich), a wszystkie transakcje obsłużysz, korzystając z jednego rachunku. Na tym jednak zalety się nie kończą – kliknij, aby przeczytać więcej na temat działania platformy i opłat.

Czemu warto inwestować pieniądze na dużych rynkach?

Dlaczego jednak dostęp do dużej ilości giełd ma tak duże znaczenie? Przede wszystkim ze względu na większe możliwości handlowania. Na szczęście nie idą one w parze z wyższym stopniem skomplikowania inwestycji. Dobrze zaprojektowane platformy pozwalają kupować i sprzedawać akcje z całego świata równie łatwo, co na polskiej giełdzie. Nie bez znaczenia jest też opieka ekspertów (zarówno, jeśli chodzi o kwestie merytoryczne, jak i techniczne), która zdecydowanie ułatwia obrót akcjami – zwłaszcza w przypadku początkujących inwestorów.

Największe giełdy świata. Na jakich rynkach warto inwestować?

Dochodzimy do meritum, czyli tego, jakie giełdy dają inwestorom największe możliwości. Tu warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jej wielkość, rozumianą przez liczbę akcji i ich wolumen. Jeśli chodzi o pierwszą piątkę zestawienia największych giełd świata pod tym względem, kształtuje się ona w następujący sposób:

  • New York Stock Exchange (USA) – najsłynniejsza giełda świata, zlokalizowana przy nowojorskiej Wall Street, notująca ponad 1800 spółek przy dziennych obrotach o wartości ponad 45 miliardów dolarów;

  • Shanghai Stock Exchange (ChRL) – największa chińska giełda. Według wielu specjalistów, nie jest ona największą na świecie tylko ze względu na ograniczenia dotyczące zagranicznych inwestorów. Miesięczny obrót w Szanghaju przekracza wartość 185 miliardów dolarów;

  • NASDAQ (USA) – kolejna nowojorska giełda w rankingu, na której notowane są akcje takich spółek jak Google, Intel, Microsoft, czy Apple. Najważniejsze spółki notowane na NYSE i NASDAQ wchodzą w skład jednego z najważniejszych w skali świata indeksów giełdowych – Dow Jones Industrial Average;

  • Shenzhen Stock Exchange (ChRL) – czwarta giełda świata i druga w Chinach co miesiąc notuje obroty rzędu 800 miliardów dolarów;

  • Tokyo Stock Exchange (Japonia) – tokijska giełda zajmuje piąte miejsce na świecie i trzecie na Dalekim Wschodzie. Notowane są na niej akcje między innymi Hondy, Mazdy, Toyoty, Hitachi, Casio czy Nintendo.

Poza tym do największych giełd świata zaliczają się Korea Exchange, niemiecka DTB, Hong Kong Stock Exchange, londyńska LSE i ogólnoeuropejska Euronext. Dostęp do każdej z tych giełd dla inwestora oznacza większe oraz bardziej elastyczne możliwości handlowania i, co za tym idzie, perspektywę wyższych zysków.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.