Wiadomości z Piekar Śląskich

Czym jest psychoterapia par i rodzin?

  • Dodano: 2020-02-19 12:45

Problemy osobiste dotykają zazwyczaj także naszych najbliższych. Dlatego w ciężkich chwilach warto pomyśleć o pomocy zarówno dla siebie, jak i członków swojej rodziny. Z pomocą przychodzi chociażby psychoterapia par i rodzin. Na czym ona polega?

Psychoterapia rodzinna – co to takiego?

Współpraca psychoterapeuty z członkami rodziny to jedna z metod systemowych stosowana przez specjalistów. Człowiek przeżywając różnego rodzaju problemy zmienia swój sposób funkcjonowania w rodzinie. Jego zachowanie odbija się także na postawie pozostałych członków rodziny. Psychoterapeuta bez problemu dostrzeże sygnały mówiące o tym, że wsparcie terapeutyczne jest potrzebne wszystkim domownikom. Praca z rodziną pozwoli nie tylko zrozumieć procesy emocjonalne zachodzące w jej obrębie, ale i pozwoli poprawić relacje między jej członkami. Psychoterapia rodzinna nie jest schematyczna. Każdy przypadek wymaga bowiem indywidualnego podejścia, które uwzględni wyjątkowość systemu rodzinnego. Spotkania z terapeutą muszą więc być prowadzone zgodnie z rytmem rodziny i jej nastawieniem do zmian.

Psychoterapia par – jak może pomóc związkowi?

Na psychoterapię przychodzą także pary przeżywające trudne chwile w swoim związku. Psychoterapia umożliwia lepsze poznanie siebie i zrozumienie swojego związku. Takie spotkania mogą pomóc nawet tym osobom, które myślą, że na uratowanie ich relacji jest już zwyczajnie za późno. Psychoterapia par pozwala zlokalizować źródło problemów i przełamać je. Dzieje się to poprzez zmianę postaw, czy sposobu komunikacji. Psychoterapia par skupia się także na zachowaniach, które prowadzą do konfliktu w związku. Dzięki temu partnerzy mogą poznać źródła problemów i poprawić własną relację, a w konsekwencji uratować swój związek. Poradnie oferujące taka pomoc znajdziesz w internecie. Wystarczy kliknąć chociażby w ten link http://psychiatrzy.pl/. Współpraca z terapeutą rozpoczyna się od konsultacji, które pozwalają ustalić plan działania. Dzięki temu będziemy wiedzieć, ile potrwa terapia oraz na jakich aspektach się skupi. Częstotliwość spotkań także jest ustalana indywidualnie z rodzinami.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.