Wiadomości z Piekar Śląskich

Inteligentny magazyn to korzyść dla pracowników

  • Dodano: 2017-12-22 12:00

Magazyny już dawno przestały być tylko i wyłącznie ogromnymi halami, w których znajduje się dająca się ogarnąć ludzkim umysłem ilość towarów czy materiałów. Rozwój logistyki wymusił powstanie takich jednostek magazynujących, które na swojej powierzchni są w stanie pomieścić niemal wszystko i w każdej ilości. Dlatego też tak ważne jest, by hala magazynowa była miejscem sprawnej i efektywnej pracy, która przynosi korzyści i sama w sobie nie stwarza problemów. Co za tym idzie, nowoczesny magazyn, to inteligentnie zarządzany magazyn.

Sukces magazynu.

Rozwój potrzeb związanych z logistyką wymusza na jednostkach magazynujących gromadzenie coraz większej ilości materiałów. Co za tym idzie nie można polegać wyłącznie na wiedzy i doświadczeniu pracowników magazynu. Człowiek jest bowiem w tak ogromnie skomplikowanym środowisku czynnikiem, który może być najbardziej zawodny. Dlatego też chcąc korzystać z potencjały hali magazynowej w sposób nowoczesny i ekonomiczny konieczne jest wykorzystanie systemów telematycznych. Są one bowiem decydujące o sukcesie danego magazynu. Współcześnie nie chodzi bowiem o to, by wózek widłowy wiedział gdzie ma pojechać, a magazynier potrafił właściwe określić punkt położenia danego produktu. Współczesne magazyny potrafią same wydawać paczki. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu rozwiązań, które jeszcze do niedawana kojarzyły się przede wszystkim z powieściami z gatunku naukowej fikcji.

RFID


Pod skrótem RFID kryje się system, którego pełna nazwa brzmi Radio Frequency Identification. Dla większości z nas jest on znany przede wszystkim z wielko powierzchniowych sklepów, gdzie oznaczone specjalną nakleją produktu zabezpiecza się w ten sposób przed kradzieżą. Trzeba jednak pamiętać, że jest to wyłącznie wycinek spośród możliwości jakie daje ten system.
RFID jest stosowany także do zarządzania powierzchniami magazynowymi. Dzięki odpowiednim czytnikom, które znajdują się w bramce przyjęcia możliwe jest automatycznie wprowadzenie towaru do ewidencji i dalej przydzielenie właściwego miejsca w magazynie. System ułatwia zatem znacząco odnajdywanie i dalszej kolejności wydawanie towaru, rozwiązanie te zapewni również firma WPIP z Poznania

iBeacon

Krok dalej w technologii magazynowej to system iBeacon, który pozwala na komunikację do blisko 100 metrów. Jest on oparty o sieć urządzeń wyposażonych w nadajniki Bluetooth Low Energy. Dzięki temu, te małe komputery mogą komunikować się także z większością smart fonów. Wszechstronność beaconów jest na tyle duża, że umożliwia ona na przykład informowania użytkowników o kończącej się dacie przydatności czy przede wszystkim o położeniu danego produktu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.