Wiadomości z Piekar Śląskich

Jak i czym karmić kota w zależności od jego wieku?

  • Dodano: 2021-09-29 09:15

Zdrowy kot, to... szczęśliwy mruczek! Jeśli jesteśmy opiekunami futrzaka, to koniecznie musimy zadbać o jego odpowiednie żywienie. W końcu to głównie od niego zależy samopoczucie, jak i kondycja naszego czworonożnego przyjaciela. Dieta kota powinna być całkowicie dostosowana do jego wieku, poziomu aktywności fizycznej, stylu życia, jak i indywidualnych preferencji. Jak karmić kota? Dowiedz się!

Właścicielu! Poznaj najważniejsze zasady żywienia mruczków

Przede wszystkim wszystkie mruczki potrzebują odpowiednio skompletowany i dobrze zbilansowany pokarm stały zarówno pod względem zawartości białka, tłuszczów, węglowodanów, jak i cennych witamin i składników mineralnych. 

Koty bywają również wybrednymi smakoszami. Wobec tego nie wystarczy, aby karma dla kota była pożywna. Aby kot chętnie zaglądał do swojej miseczki, to pokarm musi być też smaczny. Warto od czasu do czasu podawać kotu nowe posiłki, zmieniając np. wersje smakowe. W sklepie zoologicznym Wataha pod adresem https://karmawataha.pl znajdziesz wiele wariantów, a wśród nich na pewno znajduje się produkt, który zachwyci Twojego mruczka!
Mruczącym przyjaciołom należy podawać również małe porcje pokarmu, ale dość często. Najlepiej sprawdza się żywienie mieszane, które polega na podawaniu kotom zarówno karmy mokrej, jak i suchej. Mokre jedzenie warto podawać zwierzakom rano i wieczorem, zaś porcję suchej karmy pozostawić na czas, gdy przebywamy poza domem. 

Nie wolno zapominać także o tym, aby mruczek miał stały dostęp do świeżej i czystej wody, niezależnie od tego, czy zdecydujemy podawać się mu tylko mokrą, suchą karmę czy wybierzemy żywienie mieszane. Należy zadbać również o to, aby kot pił odpowiednią ilość wody, bowiem jej niedobory mogą prowadzić do poważnych problemów m.in. z układem moczowym. 

Jak karmić małe koty?

Przez 2-3 tygodnie życia kocięta żywią się tylko mlekiem matki. Nieco później jednak - między 2 a 4 tygodniem życia - możemy powoli podawać im inne pokarmy np. mokre karmy stworzone dla juniorów. Zaś w wieku 3-4 tygodni możemy wprowadzić do diety suchą karmę dla juniorów. Na początku warto jednak moczyć ją w wodzie lub w produkcie mlekozastępczym.

Kocięta najczęściej w wieku 8-12 tygodni trafiają już do nowych opiekunów. Wtedy zazwyczaj już samodzielnie jedzą, lecz potrzebują właściwego pokarmu. Do ukończenia 1. roku życia należy podawać im pełnoporcjowe karmy typu junior. Kociaki w tym wieku mają jednak małe żołądki, więc pamiętajmy, aby podawać im pokarm w małych porcjach, lecz często - nawet 4-5 posiłków w ciągu dnia. 

Jak żywić dorosłe koty?     

Gdy kot skończy już pierwszy rok życia i ma już dorosłe rozmiary, to staje się dorosłym osobnikiem. To czas na wprowadzenie zmian w diecie. Należy przede wszystkim zacząć podawać mu karmę dla dorosłych kotów. Co ważne: wyjątkiem są tutaj przedstawiciele dużych ras np. Maine Coon, ponieważ są to mruczki, które rosną nawet do 2. roku życia!

Pełnoporcjowe pokarmy dla dorosłych kotów są zdecydowanie mniej kaloryczne niż jedzenie stworzone dla kociąt. Nie ma więc ryzyka, że mruczek szybko przytyje i będzie zmagał się z nadwagą. Należy także wiedzieć, że dorosłe koty - szczególnie te po kastracji czy sterylizacji - mają większy apetyt i są bardziej narażone na dynamiczny wzrost masy ciała.

Karma dla kota dorosłego powinna być także wprowadzana stopniowo. Dajmy mruczkowi czas na przyzwyczajenie się do nowego produktu! Przez około 7 dni należy podawać mu oba produkty, mieszając je ze sobą i każdego dnia zwiększać ilość nowej karmy.

Jak karmić kocich seniorów?

Koty wchodzą w wiek seniorski już w wieku 7 lat. Wtedy należy podawać im pokarm dopasowany do ich mniejszych potrzeb energetycznych. Najlepiej po prostu karmić je pełnoporcjową karmą gotową dla kotów seniorów. Zaś około 10-12 roku życia powinniśmy wprowadzić mruczkom dietę o wysokiej strawności, większej kaloryczności i skoncentrowanej zawartości składników odżywczych. 
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.