Wiadomości z Piekar Śląskich

Jakie osoby są najbardziej poszukiwane na rynku pracy w Piekarach Śląskich i okolicach?

 • Dodano: 2023-08-07 13:00

Dostępność pracy w całej Polsce zwiększa się, a bezrobocie spada, wynika z najnowszego sprawozdania Głównego Urzędu Statystycznego. Niemniej Piekary Śląskie wciąż pozostają miastem ze znacznym odsetkiem osób bezrobotnych w ogóle ludności aktywnej zawodowo. Nie oznacza to jednak, że pracy tu zupełnie nie ma, ale że oferty od pracodawców często dotyczą stanowisk, na które brakuje chętnych. Co to za posady i osoby wykonujące jakie zawody są najpilniej potrzebne w mieście?

Rynek pracy Piekary Śląskie

O trudnej sytuacji na piekarskim rynku zatrudnienia mówi się od lat. Położone w północnej części Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii miasteczko teoretycznie posiada wszelkie atuty sprzyjające rozwojowi gospodarczemu i poprawie sytuacji ekonomicznej ludności – bardzo dobrą komunikację z regionem, bliskość ośrodków badawczych i zaplecza biznesowego, dostęp do kadry. Mimo to w Piekarach Śląskich od lat powstaje niewiele nowych miejsc pracy, większość  biznesów należy do sektora małych i średnich biznesów, widoczny jest też odpływ ludności z miasta. Alarmuje także wysoka na tle województwa i kraju stopa bezrobocia. O ile w końcu maja 2023 r. wskaźnik bezrobocia w Polsce wynosił 5,1%, a woj. śląskim tylko 3,7%, to w samych Piekarach Śląskich bezrobocie było na poziomie 7,3%. 

Czy rzeczywiście jest aż tak źle i osoba szukająca pracy w Piekarach Śląskich powinna zrezygnować z tego zamiaru? Niekoniecznie. Walka z bezrobociem, szczególnie tym długotrwałym, a także aktywizacja zawodowa mieszkańców i zachęcanie ich do otwierania nowych działalności to bez wątpienia wciąż palące problemy tej miejscowości. Z drugiej jednak strony kłopoty ze znalezieniem etatu często wynikają z faktu, że kandydaci do pracy nie mają umiejętności i kwalifikacji odpowiadających potrzebom kadrowym tutejszych pracodawców. Oferty pracy Piekary Śląskie są dostępne w wielu zawodach, znajdzie się też bez większego trudu np. praca dla uchodźców. Trzeba tylko wiedzieć, jak i gdzie szukać nowej pracy. Na początek warto zwrócić uwagę na tzw. zawody deficytowe w mieście. 

Zawody deficytowe w Piekarach Śląskich

Lista zawodów deficytowych w danym mieście na prawach powiatu, powiecie, województwie oraz w skali ogólnopolskiej tworzona jest każdego roku z inicjatywy resortu pracy. Pełne dane znaleźć można na stronie badania Barometr Zawodów lub na stronach powiatowych urzędów pracy. Z zawodem deficytowym mamy do czynienia wówczas, gdy dotyczących go ofert pracy (dostępnych w PUP) jest mniej niż chętnych do podjęcia zatrudnienia w danej profesji. Praca dostępna jest więc często od ręki, a konkurencja w czasie rekrutacji niewielka bądź żadna. Warto dodać, że w prognozie Barometr Zawodów wyróżnia się także profesje nadwyżkowe – osób, chcących podjąć w nich pracę jest więcej niż ofert na rynku. W 2023 r. w Piekarach Śląskich są zarówno zawody deficytowe, jak i nadwyżkowe.

Zawody deficytowe:

 • branża budowlana – betoniarze i zbrojarze, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych;
 • przemysł, motoryzacja – blacharze i lakiernicy samochodowi, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, mechanicy pojazdów samochodowych, operatorzy obrabiarek skrawających, spawacze i ślusarze; 
 • gastronomia, produkcja żywności – cukiernicy, piekarze, kucharze;
 • transport i magazynowanie – kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych, magazynierzy;
 • oświata – nauczyciele przedmiotów zawodowych;
 • branża beauty – fryzjerzy, kosmetyczki;
 • inne usługi – pracownicy telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, ankieterzy, teleankieterzy, psycholodzy i psychoterapeuci, samodzielni księgowi.

Zawody nadwyżkowe:

 • archiwiści i muzealnicy;
 • socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych;
 • specjaliści technologii żywności i żywienia;
 • gospodarze obiektów, portierzy, woźni i dozorcy;
 • pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej.

Jak znaleźć pracę w Piekarach Śląskich?

Oferty od lokalnych pracodawców publikowane są w różnych miejscach sieci. Ponieważ jednak zwykle nie jest ich dużo, warto postawić na popularne źródła ogłoszeń. Takim jest przede wszystkim dobry portal rekrutacyjny, np. Praca.pl. Jest to serwis ogólnopolski, w którym można znaleźć zarówno ogłoszenia typu praca Piekary Śląskie, jak i propozycje pracy w województwie śląskim i innych regionach kraju. Wystarczy korzystać z filtrów wyszukiwarki, by szybciej dotrzeć do interesujących kandydata ogłoszeń. 

Dodatkowo warto sprawdzić ofertę Powiatowego Urzędu Pracy w Piekarach Śląskich. PUP może być szczególnie cennym wsparciem dla osób szukających pracy dla Ukraińców. Wszystkie ogłoszenia z urzędów pracy publikowane są także w Centralnej Bazie Ofert Pracy.

Karolina GoikKarolina Goik
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.